Chrudimská interna: Noví lékaři, prostředí i více lůžek

Profilovka
13. 11. 2024
Dva roky od uzavření lůžkové části interního oddělení Chrudimské nemocnice se opět navýšila kapacita standardního oddělení, tentokrát na 18 lůžek. V letošním roce se otvírají další lůžka již podruhé. Od jarního nástupu nového primáře se tak podařilo zvýšit nejen počet lůžek, ale i nových lékařů, realizovat plánovaný společný lůžkový fond s neurologickým oddělením a přestěhovat se do nových prostor.
 
V roce 2022 došlo z personálních důvodů k dočasnému uzavření lůžkové části interního oddělení Chrudimské nemocnice, v provozu zůstaly ambulance a stacionář. „Dva roky poté se nám podařilo otevřít přibližně polovinu původního počtu lůžkové kapacity. Postavit nové oddělení je dlouhodobý proces, který se bohužel nedá nijak moc urychlit, protože internistů je jednoduše nedostatek. V Česku dnes nenajdete nemocnici, která by tuto odbornost nehledala. Situaci navíc komplikuje i výrazná specializace v rámci oboru. Klasickou internu, která je opravdu velmi široká, dnes dělá málokdo. Jenže pro spektrum pacientů, kteří vyhledají péči v okresní nemocnici, je právě ona nejvhodnější,“ popisuje generální ředitel nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald situaci, kterou nemocnice musela řešit.

Výměna na postu primáře

Na jaře roku 2024 se na interním oddělení v Chrudimi změnil primář a postupnými kroky se pokračovalo v realizaci plánu z roku 2022. Během poměrně krátké doby došlo nejprve k avizovanému navýšení počtu lůžek z osmi na jedenáct, posléze k doplnění personálu o nové mladé lékaře tak, aby mohlo od října fungovat už 18 lůžek. Oddělení navíc úzce spolupracuje se zdejší neurologií, s níž v případě potřeby sdílí společný lůžkový fond i ambulanci.

Za posledního půl roku se do Chrudimské nemocnice podařilo přijmout čtyři nové lékaře, další má nastoupit po novém roce. Většinou jde o mladé lékaře po škole, pro které je rozmanitá práce na zdejším oddělení zkušeností, kterou by například ve velkých fakultních nemocnicích získávali mnohem déle.

Postupné znovuzrození interny očima primáře Lukáše Dostala

„V den, kdy jsem jako lékař nastoupil do Chrudimské nemocnice, se zavřelo lůžkové oddělení. Začal jsem tak působit na ambulanci, což jsem původně nechtěl, ale zdejší personál mě přesvědčil o tom, že je to správná cesta. Takové pracovní nasazení jak kolegů, tak i sester jsem nezažil. Všichni si o práci říkají, dělají spoustu věcí nad rámec svých povinností a lidsky jsme si neuvěřitelně sedli. Jsou to srdcaři,“ oceňuje personál interního oddělení lékař, který po letech v zahraničí žádné ambice na vedoucí funkce neměl, přesto po prvním roce přijal místo zástupce primáře a následně se přihlásil i do konkurzu o primariát. „Konkurz jsem vyhrál. Nyní už je tomu více než půl roku, co jsem primářem a pořád mě udivuje, jak věci kolem mě rostou. Provizorní oddělení začínalo na osmi lůžkách, ty jsme navýšili na jedenáct, což byla maximální kapacita. Ačkoliv se pro oddělení rýsovaly nové prostory, kamenem úrazu byli samotní lékaři, kterých je jako šafránu,“ připouští primář Lukáš Dostal.

Mladý tým, fungující kolektiv

Internista Lukáš Dostal chtěl na své oddělení nalákat především mladé lékaře. O benefitech okresní nemocnice má primář jasno: „Výhodou je bezesporu rozmanité spektrum internistických onemocnění, ke kterým se čerstvý absolvent dostane ihned po studiu. A dalším benefitem je malá nemocnice, kde se personál napříč odděleními zná, a o to snazší je vzájemná spolupráce.“

Realita předčila jeho očekávání. Interní oddělení má v tuto chvíli čtyři nové lékaře a po novém roce má přijít další posila. To je celkem pět lékařů, kteří projevili zájem o práci na interně Chrudimské nemocnice. „Mám velkou radost, je to zárodek normálně fungující interny. Zároveň je to situace křehká, proto doufám, že v příštích letech získáme další studenty, kterým se tu na praxi zalíbí a budou tu chtít zůstat,“ přeje si lékař. 

Společný lůžkový fond

Kromě otevření standardního oddělení se díky spolupráci interny s neurologií podařilo vytvořit společný lůžkový fond. Co to znamená v praxi? „Pokud budeme naplnění a neurologie bude mít volná lůžka, můžeme využít jejich kapacity a obráceně. Zároveň nejde jen o lůžka, ale i o společnou ambulanci po běžné pracovní době. Neurologická ambulance aktuálně funguje na rozdíl od nás 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Pokud neurologičtí pacienti přijdou v době, kdy interní ambulance nebude v provozu, mohou využít její prostory. Ambulance tak bude nově neurologicko-internistická s personálem, který je proškolený na oba obory,“ vysvětluje princip společného lůžkového fondu primář Lukáš Dostal a dodává, že spolupráce s neurologií si velmi cení.

Podpora ze strany vedení i kolegů

Navzdory těžkým začátkům se primář interny těší z toho, kam se oddělení posunulo a posouvá dál: „Musím říci, že pro mě samotného byla velkou motivací nejen kvalitní péče o pacienty, ale i spolupráce se zdejším personálem. Je mi ctí stát v čele takového oddělení,“ přiznává interní lékař, který si váží nejen přístupu kolegů, ale i samotného vedení společnosti Nemocnice Pardubického kraje: „Vnímám velkou podporu ze strany vedení, bezesporu i to má velkou zásluhu na tom, jak rychle se oddělení staví takzvaně na vlastní nohy.“

Primář Lukáš Dostal doufá, že další nadšence do interního oboru naláká nejen nové lůžkové oddělení a skvělý kolektiv, ale i stabilní zázemí nemocnice s tradicí.

A co dalšího by si primář pro interní oddělení přál? „Dobře fungující okresní interna by podle mého názoru měla mít kapacitu asi 40 lůžek, k tomu jednotku intenzivní péče a ambulanci, která bude fungovat 7 dní v týdnu 24 hodin denně. Ambulance je v tuto chvíli naše slabina, rád bych, aby v průběhu příštího roku začala fungovat pět dní v týdnu alespoň na dvanáct hodin,“ popisuje ideální představu svého oddělení primář Lukáš Dostal.

 

Zdroj: nempk.cz

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.