Děti ze Ski klubu Hlinsko na největším evropském lyžařském závodě
Profilovka
12. 04. 2023
visibility 1449

International Kidstrophy Zauchensee 26.3.2023

Velkým závodem v obřím slalomu zakončily úspěšnou sezónu tři děti ze Ski klubu Hlinsko. V rakouském Zauchensee se na trati světového poháru konalo Kidstrophy, největší evropský lyžařský závod pro děti narozené mezi lety 2009 a 2015. Již 18. ročník opět přivítal téměř 1000 závodníků z 24 zemí. Nebýt dětí např. i z Nového Zélandu, dal by se závod svou velikostí považovat za takové mistrovství Evropy pro děti a dorost. Pořádající Ski Klub Salzburg postavil již několik dní předem věže pro kameramany, velkoplošnou obrazovku v cílové aréně, ale hlavně dvě tvrdé tratě rozdělené dle věku, v každé mělo startovat téměř 500 dětí, ročníky 2009-2011 měly startovací stan o 100 metrů výše než mladší jezdci. V neděli ráno 26. března se sešly všechny závodní týmy se svými dětmi na prohlídce trati, kde jim trenéři detailně vysvětlili tu nejrychlejší techniku jízdy s ohledem na aktuálně postavenou trať a sněhové podmínky. V 9:30 začali po 30 vteřinách startovat první závodníci a živý televizní přenos mohl začít, rodiče mohli své děti sledovat z pohodlí domova, u trati nebo v cíli v bouřlivé atmosféře.

Na tento závod přijíždějí ty nejrychlejší děti z Rakouska, Česka a dalších zemí. Ema Bártová z hlineckého oddílu potvrdila formu, kterou měla celou zimní sezónu, kdy vyhrávala jeden závod za druhým, v obřím slalomu byla ze 17 závodů 15x první a 2x druhá. Ema letos celkově vyhrála největší seriál závodů pro přípravku a předžáky v ČR Madeja cup, dále Pohár Orlických hor a Pohár Vysočiny neboli Kästle cup. Na Kidstrophy v Zauchensee opět předjela nejen všechny Češky, z 86 dívek v kategorii se před ní dostaly pouze dvě Polky a jedna Bulharka, Ema tedy vyhrála pohár a ceny za krásné čtvrté místo.

Vítek Bárta měl také 86 závodníků v kategorii, vyjeté 15. místo v takové konkurenci je obrovský úspěch. Vítek potvrdil, že jeho celkové prvenství v Kästle cupu, Poháru Orlických hor, Jihomoravském poháru a dvojka v Madeja Cupu svědčí o jeho výborném závodním stylu nejen v českém měřítku.

A nejmladší ze tří hlineckých dětí, Josefína Mrkvičková, absolvovala zahraniční závod poprvé a hodnotí ho jako nezapomenutelný zážitek, dojela jako 24. ze 49 dívek narozených v roce 2014.

Všechny děti si užívaly i bohatý doprovodný program, mimo jiné Red Bull leteckou show. V sobotu se měl původně jet ještě závod v disciplíně skicross, ten byl ale z důvodu silného sněžení zrušen, pořadatel ví, jakými vysokými rychlostmi děti z kopce jezdí a skáčou a nechtěl riskovat úrazy.