Filip Adel v TOP 10 na Světovém poháru v maratonu horských kol
18. 05. 2023
visibility 1274

Nové Město na Moravě žilo o víkendu 12.-14. května 2023 největší cyklistickou akcí tohoto roku v ČR. Ve Vysočina Aréně se konal první závod ze série Světového poháru hned ve třech disciplínách. Napínavost všech klání zajistily stovky zahraničních a českých sportovních elit a o průběhu, výsledcích, náročnosti tratí atd. je možné číst a slyšet v celostátních i světových médiích.

V nabité konkurenci jsme mohli ve výsledkových listinách číst i jména z našeho regionu.

Filip Adel se postavil na start 120 km dlouhého závodu v maratonu horských kol a prakticky celou dobu se nacházel mezi desítkou nejrychlejších. Závod nakonec vyhrál Ital Rabensteiner s časem 4h26:21s, Filip Adel se ztrátou pouhých 4 sekund obsadil 9. místo, přičemž pro představu 13. Rakušan měl ztrátu už více než tři minuty a polovina ze 120 závodníků měla čas o 30-80 minut delší. Je fascinující, že se v takto dlouhém a náročném závodu za chladného počasí rozdělují pódiová umístění za rozdíly v časech v řádu dvou sekund.

„Skvěle obsazený závod na parádní trati, kterou mám doslova za barákem. I když to bylo chvílemi na hraně, tak jsem se dokázal udržet ve vedoucí skupince a po 120 kilometrech jsem přijel do Vysočina Arény ve hře o vítězství. Ze závěru se dalo asi vytěžit víc, ale i tak je to pro mě jeden z nejlepších výsledků kariéry. V mých očích měl závod nad očekávání dobrou účast a dorazila v podstatě celá maratonská špička“, komentoval Filip sobotní souboj.

Hlinecký Marek Rauchfuss závod bohužel nedojel, o týden dříve ale sklidil zlato na Author Šela Marathonu, stříbrný byl Filip Adel. Markovy neustálé úspěchy a nedávné stříbro na MČR dokazuje, že na světový pohár patří.  „Světový pohár v maratonu mi nevyšel. Tělo nefungovalo na 100%, tak to bylo spíš trápení v zimě. I tak to byla skvělá trať na mojí oblíbený Vysočině.“

O tom, že z našeho regionu vycházejí stále nové talenty v horské cyklistice, je důkazem teprve devatenáctiletá Patricie Srnská, která tento týden maturuje na sportovním Gymnáziu Vincence Makovského v Novém Městě na Moravě a pochází z klubu SPORTREG, jenž má své členy nejen z Novoměstska, Poličska a Hlinecka, ale i širšího okolí. Patricie mohla na Světovém poháru startovat prvním rokem v kategorii žen do 23 let, její startovní pozice s číslem 66 proto byla v jedné z posledních řad, celkem startovalo 77 závodnic. Patricie nepodcenila v závodu XCO start, dokázala najít sebemenší skulinu mezi konkurentkami a již v průběhu 1,35 km dlouhého zaváděcího kola se dostala o 40 míst dopředu a v šesti kolech držela tempo, aby před sebe nikoho nepustila. Výsledné 24. místo po více než hodině v náročném terénu znamená, že dojela ze všech Češek jako první a těší se na další závod seriálu ve švýcarském Lenzerheide. Ve stejné kategorii ještě v NMNM dojela Zuzana Šafářová z Poličky na 37. místě.