FOTOREPORTÁŽ: Projekt TECHNOhrátky představil hlinecké učiliště žákům osmých tříd

Zatím se zde vyučují jen tři obory, ale i tak byl zájem školáků o účast na osmých letošních TECHNOhrátkách v Hlinsku mimořádný. Akce na středním odborném učilišti, které je už šestým rokem spojeno s místním Gymnáziem Karla Václava Raise, se jich zúčastnilo ve středu 14. června přes osm desítek. Víc zatím aktuální kapacita prostor neumožňovala. Ti, co dorazili, si vyzkoušeli své schopnosti při poznávání učebních oborů výrobce potravin–mlékař, elektrikář a truhlář.

„Nacházíte se v jedné z nejmodernějších školních budov nejen v Pardubickém kraji. Projekt renesance učňovského školství v Hlinsku je výsledkem zarputilosti a neústupnosti i v době, kdy se nám mnozí vysmívali a házeli nám klacky pod nohy. Jako město jsme se však nedali odradit a investovali jsme maximum právě v počáteční fázi do nastartování učiliště a jeho následného rozvoje Jsem proto velice rád, že se nám v současné době odborné školství v Hlinsku už skutečně zabydlelo a dělá pokroky. Kdo se rozhodne studovat některý z oborů v Hlinsku, rozhodně neudělá žádnou chybu,“ uvedl v rámci slavnostního zahájení Miroslav Krčil, starosta města a radní Pardubického kraje pro životní prostředí, venkov a zemědělství.

Žáky z osmých tříd ze šesti základních škol přišli kromě něj pozdravit a motivovat také radní Pardubického kraje pro školství Josef Kozel, ředitelka společnosti Agrovenkov Petra Vaňousová nebo jednatel společnosti MIAS OC Krouna Martin Pavliš. Premiéru na TECHNOhrátkách zaznamenali žáci ze ZŠ Ždírec nad Doubravou ze sousedního Kraje Vysočina – jejich škola se stala v pořadí 122., která se dosud do projektu aktivně zapojila.

Nejsladší bylo závěrečné stanoviště

Moderní zázemí, přístrojové i technologické vybavení učiliště financované z prostředků Pardubického kraje v hodnotě 40 milionů korun bralo v mnoha případech dětem dech. V areálu stále ještě novotou vonící rekonstruované bývalé administrativní budovy podniku ETA v Prošvicově ulici na ně čekalo pět speciálních stanovišť, na kterých si ověřovali své manuální schopnosti.

„Obor elektrikář připravil dvě pracoviště. Nejprve se zde snažili pomocí kleštiček vyrobit očka na drátku a následně na čas zapojovali elektrický obvod. V truhlářské dílně měli na výběr výrobu malé bedničky, otvíráku na lahve nebo dřívka na palačinky. Obor výrobce potravin–mlékař účastníkům nabídl práci v provizorní laboratoři, kde zjišťovali přítomnost bílkovin v mléce a smetaně. Nejsladším stanovištěm však byla druhá zastávka u mlékařů, kde si kromě stloukání másla a šlehání šlehačky všichni natočili čerstvou zmrzlinu. Na výběr byla vanilková, jahodová nebo míchaná,“ přiblížila aktivity, které děti plnily, Helena Bártlová, manažerka projektu TECHNOhrátky.

Akce se zúčastnili zájemci ze ZŠ Chrast, ZŠ Rosice, ZŠ Trhová Kamenice,ZŠ Ždírec nad Doubravou, které doprovodili domácí reprezentanti z hlineckých ZŠ Resslova a Smetanova. Protože učiliště momentálně ještě nemá tolik žáků, rolí průvodců jednotlivých školních výprav či dalších organizačních pomocníků se opět skvěle chopili studenti gymnázia.

V soutěži zručnosti a šikovnosti zvítězila a ovocný dort získala výprava ZŠ Resslova z Hlinska, ve vědomostním kvízu Hej Ty, víš to? nasbírali nejvíce bodů a odnesli si druhou sladkou trofej zástupci ZŠ Chrast.

Za svou existenci dosud uspořádaly TECHNOhrátky 129 akcí v šestadvaceti středních odborných školách v Pardubickém kraji. Při těchto seznamkách s řemesly prezentovaly aktivním způsobem ukázky 69 oborů z oblasti strojírenství, stavebnictví, elektrotechniky, zemědělství, zahradnictví, gastronomie a služeb. Zúčastnilo se jich celkem 16 397 žáků ze 122 základních škol – 113 jich přitom bylo z Pardubického kraje a mj. dvě také z polských měst Miedzylesie a Domaszków.

TECHNOhrátky Hlinsko Pardubický kraj Miroslav Krčil Josef Kozel Mias OC spol. s r.o.

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.