Dnes je 7. prosinec 2022, svátek má Ambrož a Aenjamín
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Kultura a volný čas Fotoreportáž: V sobotu se na Betlémě konal narozeninový program Muzea v přírodě Vysočina Vytvořit článek
Fotoreportáž: V sobotu se na Betlémě konal narozeninový program Muzea v přírodě Vysočina
Věra Dvořáková (redakce) - 05. 07. 2022    667    0 Líbil se vám tento článek?

Oslavy 50 let existence Muzea v přírodě Vysočina zaplnily v sobotu 2. července hlinecký Betlém a prostor před Orlovnou lidovými výrobci, hudebníky a tanečníky. Návštěvníkům se také zdarma otevřely expozice betlémských chalupek, po celý den byl připraven i doprovodný program pro děti a pro dospělé.

 

Ve slavnostním zahájení hovořili náměstek Ministerstva kultury Milan Němeček, náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, starosta obce Vysočina a poslanec Parlamentu ČR Tomáš Dubský, starosta města Hlinska a radní Pardubického kraje Miroslav Krčil, ředitel Národního muzea v přírodě Jindřich Ondruš, ředitelka Muzea v přírodě Vysočina Magda Křivanová a dcera Luďka Štěpána, zakladatele Muzea v přírodě Vysočina, Jana Stehlíková. Na pódium byla také pozvána Ilona Vojancová, dlouholetá pracovnice Muzea v přírodě Vysočina a jeho bývalá ředitelka. Všem třem dámám byly předány kytice. Nakonec na pódiu vystoupila ještě ředitelka Muzea loutkářských kultur v Chrudimi paní Simona Chalupová, jejíž muzeum rovněž slaví 50 let existence a je s Muzeem v přírodě Vysočina v úzkém kontaktu. Celou akci moderoval herec Viktor Harangi.

Všichni řečníci vyslovili přání pro další dlouhé fungování Muzea v přírodě Vysočina a poděkování jeho pracovníkům i návštěvníkům. „Muzeum v přírodě Vysočina, zejména Veselý Kopec, pro mě znamená tři věci. Za prvé je to úžasné místo s krásnými památkami a přírodou, které navštěvují tisíce návštěvníků nejen z České republiky. Za druhé je to kultura, která to nyní nemá vůbec lehké a za třetí jsou to lidé. Lidé, kteří toto muzeum vybudovali; pan Štěpán, paní Vojancová, paní Křivanová, vám všem, kteří se na tom podílíte, patří obrovské poděkování,” prohlásil ve svém proslovu starosta obce Vysočina Tomáš Dubský. „K padesátinám Muzea v přírodě Vysočina přeji hodně zdraví a dostatek pozitivní energie všem lidem, kteří se na fungování muzea podílejí. Pozitivní energie je základ pro to, aby se věci dařily, když tam energie je, máme napůl vyhráno a podaří se vše dotáhnout do konce,” popřál všem pracovníkům a dobrovolníkům muzea starosta Hlinska Miroslav Krčil.

 

Ředitel Národního muzea v přírodě, pod které Muzeum v přírodě Vysočina patří, vyslovil uznání všem, kdo se na fungování muzea podílejí a podíleli: „To, co dnes představuje Muzeum v přírodě Vysočina, je výsledkem skvělých myšlenek a promyšlené práce odborníků, nadšenců, zkrátka lidí, pro které se muzeum stalo srdeční záležitostí,” uvedl pan Jindřich Ondruš. Dcera Luďka Štěpána, který Muzeum v přírodě Vysočina založil, Simona Chalupová promluvila o svém tatínkovi: „Musím všem moc poděkovat, všem, i těm, kteří mezi námi již nejsou, protože bez nich by to tatínek nikdy nezvládl. Chci poděkovat také mé rodině, hlavně mamince, která už tu také nemůže být, protože bez rodinného zázemí by to tatínek také takto nedokázal. Vidím tady milé tváře, děkuji za vaši pozornost a moc vás prosím i do dalších let o podporu.”

 

Celý prostor před Orlovnou zaplňovaly stánky s lidovými výrobci v krojích a s tradičními výrobky. Tančilo se i před Orlovnou i na pódiu na betlémské návsi.  Vystoupily taneční a hudební folklorní soubory Kohoutek, Závršan, Cholinka, Vysočan a citerista Michal Müller. V chaloupkách byly připraveny komentované prohlídky, dílničky pro dospělé i děti, ukázky starodávných technik či promítání dokumentů o Muzeu v přírodě Vysočina. Za chaloupkami se na travnatém prostranství hrálo loutkové divadlo. Proběhla také vernisáž výstavy Krásná práce v Pickově domě.


Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Slevy a akce
Reklama   •   Koupit reklamu