

V Městské galerii Hlinsko se v pátek 13. prosince uskutečnilo zahájení výstavy svratecké rodačky, malířky Boženy Filipi. Výstava s názvem Srdce v krajině představuje její dílo z průběhu tří desetiletí. Vernisáže se zúčastnil hojný počet návštěvníků, kteří si mohli poslechnout akordeonistky ze Základní umělecké školy a užít si poutavé povídání o životě malířky.
Na úvod pronesla pár slov ředitelka Městského muzea a galerie Hlinsko BcA. Adéla Mensová, která poděkovala všem za jejich návštěvu a uvedla: „Vánoční čas je obdobím, kdy mnozí z nás přemítají nad uplynulým rokem a často i očekávají, co hezkého přinese rok příští. Tento rok byl pro nás krásný, ale také náročný. Muzeum oslavilo 150 let od svého založení a bylo založeno jako čtvrté venkovské muzeum v českých zemích. Obě naše budovy dostaly nové krásné fasády, stálá expozice v prvním patře galerie má nové osvětlení a v příštím roce je plánováno i nové osvětlení v druhém patře. Myslím, že výstavně byl rok 2024 úspěšný. Trochu mimořádně mu letos dominovaly ženy – malířky, dámy s paletou, a jednou z těchto dam letošní rok završíme.“ Poté představila vnuka paní Boženy, pana Filipi, který ji oslovil s přáním uspořádat tuto výstavu.
Pan MgA. František Filipi poutavě popsal malířčiny pohnuté osudy během druhé světové války a v období totality. Její tatínek byl klempíř a zakladatel značky MARS, jejíž název vymyslela právě Božena. Během druhé světové války byla totálně nasazena na práci v pohraničí, odkud při bombardování uprchla do domu svých rodičů, kde se ukrývala. Po konci války na Svratku dopadly bomby sovětských vojsk, které zničily několik domů, včetně továrny jejího otce, pana Berounského. Rodina se nakonec dokázala postavit na vlastní nohy, ale živnost jim byla znárodněna. Božena začala malovat v šedesátých letech a navštěvovala Lidovou školu umění v Brně. Jejím stylem se stal krajinářský realismus inspirovaný tvorbou Gustava Macouna. Provdala se za Františka Filipi, se kterým měla tři děti. S rodinou žila na kraji obce Křižánky, kde mnohé její náměty pocházejí právě z kopců, luk a lesů Žďárských vrchů. Malovat přestala po operaci očí v důsledku odchlípení sítnice. Zemřela 21. srpna 2009 ve Svratce. Zajímavostí je, že malířka nebyla po dobu 40 let vystavována.
Zdroj foto: Městské muzeum a galerie Hlinsko
fotoreportáž reportáž