Město Hlinsko rozšíří svou nabídku stavebních pozemků v městských částech Chlum a Srní. V současné době se dokončuje projektová příprava a probíhají procesy spojené se stavebními povoleními. První stavební parcely by měly být k dispozici pro stavebníky v polovině roku 2026.
Chlum nabídne moderní urbanistické řešení
V Chlumu se plánuje výstavba celkem 25 stavebních parcel, rozdělených do dvou etap. První etapa se nachází směrem na Benátky po levé straně komunikace, kde vznikne 12 pozemků. Město zde plánuje nejen nové parcely, ale i novou náves, čímž se výrazně promění urbanistický ráz lokality. Projekt je dokončen a stavební povolení je v závěrečné fázi schvalování.
„V létě bychom chtěli vysoutěžit dodavatele na zasíťování. Se samotným zasíťováním v letošním roce nepočítáme, ale na podzim bychom rádi začali s pracemi. To pak bude předmětem rozpočtu roku 2026. Jakmile budeme znát rozpočet projektu, začneme nabízet parcely k prodeji. Předpoklad je, že hotové budou v polovině roku 2026,“ uvedl starosta Hlinska Miroslav Krčil.
Pozemky v Chlumu budou mít rozlohu přibližně 1 000 m². Prodej bude probíhat formou elektronické aukce, podobně jako u minulých prodejů na Drachtinách. Cena bude stanovena zastupitelstvem tak, aby reflektovala situaci na trhu a byla dostupná pro místní obyvatele.
Na druhé straně silnice se v Chlumu připravuje druhá etapa, kde vznikne dalších 13 stavebních parcel. Zde město nejprve řešilo otázku vodního hospodářství, a proto byla upřednostněna výstavba na levé straně. Projektová příprava už finišuje a očekává se podobný harmonogram jako u první etapy, ovšem s ročním odstupem.
„Díky tomuto rozložení budou parcely k dispozici postupně, což zajistí kontinuální nabídku a možnost výběru pro stavebníky. Vzhledem k poloze na hranici Pardubického kraje a Vysočiny očekáváme zájem nejen od místních, ale i od obyvatel Ždírce nad Doubravou a okolí,“ dodal Krčil.
Klidná lokalita v Srní
Současně se s první etapou v Chlumu připravují také stavební parcely v Srní, kde vznikne 10 pozemků. K prodeji však bude určeno 8 parcel, jelikož část plochy byla využita pro směnu pozemků se soukromými vlastníky za účelem vybudování komunikace.
Pozemky v Srní budou mít velikost kolem 800 m², přičemž zahrady budou situovány směrem k lesu u Babáků. Lokalita si zachová svůj venkovský charakter, což z ní činí atraktivní místo pro ty, kteří hledají klidné bydlení blízko přírody.
Hlinsko tak rozšiřuje nabídku stavebních parcel a přináší nové možnosti pro bydlení v regionu. Díky promyšlenému časovému harmonogramu bude nabídka plynulá a dostupná pro široké spektrum zájemců.
Hlinsko Miroslav Krčil Chlum stavební pozemky Srní