Hlinsko rozdá majitelům rodinných domů popelnice za miliony korun

Každý rodinný dům v Hlinsku, Blatně, Chlumu, Koutech, Srní a Čertovině dostane od města modrou a žlutou plastovou popelnici o velikosti 120 litrů na třídění papíru a plastu. Investice si vyžádá částku ve výši pěti milionů korun a z 85 % ji pokryje dotační program. Distribuce popelnic by měla začít na jaře příštího roku a k rodinným domům budou poskytnuty zdarma.

Dotaci na investici jsme získali ve výši 85 % z budoucích nákladů a nyní připravujeme výběrové řízení na nákup 4 200 kusů plastových popelnic o velikosti 120 litrů na tříděný odpad papír a plast. Dále chceme pořídit 300 popelnic na bioodpad. Pokud jde o popelnice na tříděný odpad papír a plast, tak bychom chtěli mít letos dodavatele vysoutěženého. Předpokládáme, že bychom popelnice distribuovali na jaře příštího roku a celý ten systém spustili ve druhém čtvrtletí příštího roku, aby Technické služby měly prostor se na svoz připravit. Hodnota zakázky by měla být téměř pět milionů korun v závislosti na vysoutěžené ceně. Popelnice budou dodané ke každému rodinnému domu v Hlinsku včetně všech místních částí tedy Blatno, Chlum, Kouty, Srní a Čertovina. Ke každé oblasti bude zároveň přidělený časový harmonogram vývozu," uvedl k investici pro zvýšení třídění odpadu Miroslav Krčil, starosta města Hlinsko.

Zaváděný systém se odborně nazývá door to door a jeho cílem je získat kvalitnější vytříděný odpad a zvýšit jeho objem. Zároveň by také mělo docházet i ke snížení produkce směsného komunálního odpadu ve městě. „Víme ze zkušenosti z jiných měst, kde tento systém zavedli, že je to jediný způsob, který je skutečně efektivní a vede ke zvýšení třídění odpadu. My ho zavádíme především kvůli tomu, že Vláda ČR nám připravila zákon, který každý rok odpady zdražuje a města a obce následně jen přenáší náklady na občany. Zákon je nastavený tak, že každý rok roste poplatek za uložení odpadu na skládky a zároveň klesá počet kilogramů odpadu v přepočtu na jednoho obyvatele, které lze uložit na skládku. Například v letošním roce, pokud se nepřesáhne 180 kg odpadu na osobu za rok, se platí tuším 500 korun. Pokud se tato hodnota přesáhne v daném roce, platí se dvojnásobný poplatek. Navíc stát do zákona zakomponoval mechanizmus, kdy každý rok si z poplatku za odpady bere větší a větší procenta. Čili nám jako městům někdy v roce 2030 z toho poplatku zbyde 10 % a 90 % si vezme stát, což je vlastně taková daň. Další věcí je, že od roku 2030 je naplánováno, že na skládky nebude možné ukládat energeticky využitelný odpad, což je i směsný komunální odpad. Jinými slovy bude zákaz skládkování," vyjmenoval důvody pořízení popelnic na třídený odpad starosta Krčil.

Poplatky za svoz komunálního odpadu zahrnují celý systém odpadového hospodářství Technických služeb Hlinsko. „Poplatek za odpad není jen za to, že Technické služby svezou pouze popelnice, ale je to za celý systém. Je do toho započítán provoz sběrného dvora, svoz velkoobjemového odpadu, prostě celý systém nakládání s odpady. Bohužel stát nás jako města a obce používá trošku jako rukojmí vůči občanům a hraje přes to své vlastní finanční hry. V tomto směru tedy musíme něco udělat, proto zavádíme door to door systém, protože už příští rok se nám sníží limit odpadů ze 180 kg na osobu na 170 kg a takto to půjde stále níže," doplňuje Krčil.

Cílem města je ulehčit občanům třídění odpadů. „Jsem přesvědčený, že lidem se zvýší komfort ve třídění odpadu, protože budou mít popelnice po ruce a je dokázané, že když lidé nemusí daleko nosit odpad, tak efektivita toho třídění je mnohem vyšší. Po té ten současný systém sběrných míst, které máme ve městě, by měl sloužit jako záložní. To se týká městských částí a kde je rodinná zástavba. Samozřejmě na sídlišti jsme to posílili podzemními kontejnery a toto je další etapa, jak chceme lidem trošku ulehčit třídění," říká starosta Hlinska.

Nové hnědé popelnice na bioodpad budou umístěné u rodinných domů v Blatně. „Vedle těchto dvou barevných popelnic pořídíme ještě 300 popelnic na bioodpad. Dnes už máme pokryté určité lokality biopopelnicemi a setkalo se to s pozitivním ohlasem. Vždy to jsou lokality, aby se nechaly logisticky obsloužit. Pro nové poplenice máme vytipovanou lokalitu Blatno, kde také osadíme všechny rodinné domy. Popelnice budou mít hnědou barvu a budou se také svážet přímo od domů s tím, že současná hnízda hnědých kontejnerů budou fungovat jako záložní systémy. Pokud bychom toto neudělali, nemůžeme do nekonečna rozmisťovat po městě kontejnery, protože pak bychom je měli úplně všude a nebylo by to hezké," uzavírá starosta Krčil.

Hlinsko Door to door investice Miroslav Krčil

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.