Vedení hlinecké radnice naplánovalo na nadcházející dny schůzku k vyhodnocení situace spojené s velkou vodou, která zasáhla Hlinsko a jeho okolí v polovině měsíce září. Cílem této interní schůze je důkladné posouzení celé události, analýza klíčových problémů a hledání efektivních řešení pro případ, že by se podobná situace opakovala. Setkání by se mělo zúčastnit vedení města, členové povodňové komise a vedoucí všech tří výjezdových jednotek, které se do řešení velké vody zapojily.
Hlavním bodem programu bude důkladné zmapování průběhu velké vody a identifikace míst, kde voda způsobila největší škody a problémy. Důraz bude kladen na rizikové oblasti, kde voda zaplavovala území jako první, a na to, jaká opatření by mohla tato místa lépe ochránit. Miroslav Krčil, starosta města, uvedl, že klíčovou otázkou bude, zda by bylo možné provést úpravy, které by pomohly v problémových lokalitách, a to ve spolupráci s Povodím Labe, které má zásadní vliv na řízení vodních toků v regionu.
„Schůze bude zaměřena nejen na samotný průběh záplavových dní. Probereme, kde se objevily největší komplikace. Budeme zvažovat, jaká preventivní opatření můžeme přijmout, aby k podobným problémům nedocházelo. Chceme vyhodnotit riziková místa a navrhnout konkrétní kroky pro jejich ochranu. Vše bude pečlivě zaznamenáno do oficiálních dokumentů, které poslouží jako podklad pro další diskuze,“ uvedl starosta Krčil.
Diskuze se bude týkat také průtoků vody během záplav a toho, jaká řešení by mohla pomoci zabránit obdobným následkům. Problémem ale může být, že jakékoliv urychlení průtoku vody v Hlinsku by mohlo mít negativní dopady na obce níže po toku řeky. Tuto otázku bude nutné důkladně analyzovat a konzultovat s Povodím Labe, aby případná řešení nevedla jen k přenosu problému do jiných částí regionu. „Tady je to už na debatu s Povodím Labe, jestli jsme schopni to nějakým způsobem řešit, protože to má samozřejmě i své důsledky. Pokud bychom vodu u nás zrychlili, musíme vědět, co by to udělalo na toku níže, abychom problém jenom neposunuli. To vše se musí namodelovat a vyhodnotit. Určitě bych chtěl, abychom do oficiálních dokumentů zanesli místa, která jsou nejvíc náchylná k problémům při velké vodě, pokud by taková situace nastala v budoucnu, aby už složky, které se podílejí na ochraně věděli, kde potřeba udělat zábranu. Cílem schůze je, udělat nějaký závěr a z něj připravit podklady pro jednání s povodím,“ dodal Krčil.
Závěry této schůze poslouží jako důležitý podklad pro následná jednání s Povodím Labe. Hlavním cílem je zajistit, aby při případné další povodňové situaci byly všechny zasažené složky dobře připravené a měly k dispozici jasné plány, jak chránit nejohroženější lokality.
povodně povodňová opatření hasiči Město Hlinsko Hlinsko