KAREL BENEŠ 1881-1941
Profilovka
13. 10. 2021.
visibility 2399

Výstava Karla Beneše je dlouho připravovaným projektem, kterým chce Městské muzeum a galerie Hlinsko připomenout tuto významnou osobnost.

Malíř a profesor Karel Beneš patří mezi významné rodáky města Hlinska a také uznávané výtvarníky i mimo zdejší region. Často bývá přirovnáván ke svým předchůdcům – umělcům a dokumentátorům lidové architektury jako Jan Koula, Jan Prousek, nebo Adolf Kašpar. Ač je Beneš hlineckým rodákem, jeho tvorba bývá spjata nejen s Českomoravskou vrchovinou, tedy s Hlineckem, Žďárskem, Novoměstskem, nebo Bystřickem, ale i se severovýchodními Čechami - Náchodskem, Českoskalickem, Novoměstskem, Jaroměřskem, Hronovskem, Rychnovskem, a dokonce Slovenskem. Cizokrajné motivy zachycoval v kresbě i malbě pouze okrajově a to během svých studijních cest po Balkáně a Itálii. Je oceňován především pro svou usilovnou etnograficko-výtvarnou práci zachycující mizející venkovská stavení i další prvky lidové architektury. Tato výstava se zaměřuje na autorovo dílo komplexněji a vedle dobře zmapovaného odvětví etnografické kresby, postupně představuje Beneše také jako malíře, grafika, nebo ilustrátora. V současné době dokončovaná doprovodná publikace o Karlu Benešovi ho navíc přiblíží také v nečekaných polohách coby básníka, nebo autora sgrafit na fasádách hlineckých domů.

Vedle zásadního souboru prací Karla Beneše ve správě hlineckého muzea a galerie jsou na výstavě i ve zmíněné publikaci zastoupena díla ze sbírek Muzea Náchodska, Muzea Boženy Němcové v České Skalici, Galerie výtvarného umění v Náchodě, Městské galerie Zázvorka z Nového Města nad Metují, Regionálního muzea v Chrudimi a také z mobiliáře náchodského zámku. Podstatná část vystavených obrazů, či kreseb je zapůjčena ze soukromých sbírek.

Výstava byla v Hlinsku zahájena vernisáží v pátek 8. října. Ředitel místního Městského muzea a galerie Martin Horák osobnost a dílo Karla Beneše přítomným krátce představil. O netradiční hudební doprovod se tentokrát postaral pan Milan Žák z nedalekého Jeníkova, který v sále zahrál na speciální pilu. Tuto zručnost obhájil v roce 2004 na mistrovství světa ve hře na pilu, které se toho roku konalo na farmě Bolka Polívky. Mistrovská hra na pilu byla předehrou k následné prohlídce samotné výstavy a také připraveného bohatého občerstvení. Výstava je otevřena denně od úterý do neděle mezi 9. až 12. a 13. až 16. hodinou. Potrvá do 5. prosince tohoto roku. Jako doprovodný program je připravena komentovaná prohlídka výstavy s Martinem Horákem v sobotu 6. listopadu.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image