Masopustní obchůzky na Hlinecku se rozšíří o obec Jeníkov
Profilovka
02. 06. 2024.
921

Masopustní obchůzky z Hlinecka, které jsou od roku 2010 součástí světového kulturního dědictví UNESCO, se rozšíří o obec Jeníkov. Na seznamu se nacházejí také maškary ze Studnic, Vortové, Hamrů a Blatna a téměř se neliší od původní podoby.

Pravidelné konání obchůzek mělo v Jeníkově v letech 1997-2016 pauzu, proto nebylo zařazeno do společného zápisu nemateriálních statků tradiční lidové kultury dříve. „Tenkrát se nenašel ten správný organizační duch, který by lidi dal dohromady. Ale vzhledem k tomu, že jsou obyvatelé Jeníkova úzce propojeni příbuzenskými vazbami s dalšími tradičními obcemi a někteří se účastnili masopustů ve Vortové, Studnicích či Blatně, rozhodli se opět obchůzky obnovit i doma. A tak se od roku 2016 masopust do Jeníkova zase vrátil,“ popisuje Ilona Vojancová.

Masky nyní doprovází dechová hudba Mrákotínka a průběh obchůzky je totožný s těmi dalšími v sousedních obcích. Ráno požádají masky ústy strakatého o povolení k obchůzce představitele obce. Poté obcházejí dům po domu, kde je pro ně přichystáno pohoštění. Čtveřice turků tančí před domem kolečko. Závěr obchůzky se odehrává v sále kulturního domu, kde je obřadně poražena maska kobyly. Po jejím oživení se koná zábava, která většinou skončí o půlnoci.

Masopustní oslavy mají předkřesťanské kořeny a začínají před Popeleční středou, kdy se v tomto období konaly taneční zábavy, zabíjačky a svatby. Hlinecko je jednou z oblastí, kde si jednotlivé obce tuto tradici dodnes připomínají. Dodržování oslav přineslo masopustním obchůzkám na Hlinecku v roce 2010 zápis na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

 

Zdroj: pardubickykraj.cz
Foto: Jaroslava Novotná

Prosím přihlaste se pro přidání komentáře.


Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image