V úterý 9. listopadu proběhla v Multifunkčním centru Hlinsko slavnostní konference k 11. výročí zápisu Vesnických masopustních obchůzek a masek z Hlinecka na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO. Loni se mělo slavit 10. výročí, to však bylo z epidemiologických důvodů odloženo na letošní rok. Za Pardubický kraj zde svou podporu vyjádřili náměstek hejtmana Roman Línek a radní Miroslav Krčil, který je zároveň starostou Hlinska.
„Je krásné, že se v našem kraji, konkrétně na Chrudimsku, můžeme pyšnit dvěma ukázkami těchto tradic. Obchůzky se konají v masopustním období jak v několika obcích kolem Hlinska, tak i pro širokou veřejnost na Veselém Kopci, a loutkářství u nás reprezentuje Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi a festival Loutkářská Chrudim. Kromě toho máme i dvě hmotné památky UNESCO, Zámek v Litomyšli a Krajinu pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem,“ uvedl Roman Línek, náměstek hejtmana Pardubického kraje.
Konference se konala pod záštitou České komise pro UNESCO a pozvání přijali zástupci Ministerstva kultury, Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici, Pardubického kraje i představitelé obcí s masopustní tradicí i představitelé samotných “maškarádů”.
„V památkové rezervaci Betlém v Hlinsku máme stálou expozici masopustních obchůzek, pořádáme výstavy, programy pro školy a v Hlinsku se ujalo Rozloučení s Masopustem, na které se dobrovolně a s chutí chystají celé školy i mateřské školky. Také na Masopust na Veselém kopci jezdilo před covidem kolem pěti tisíc návštěvníků,“ uvedla Ilona Vojancová, bývalá ředitelka Muzea v přírodě Vysočina. Večerem provázela současná ředitelka, Magda Křivanová.