Dnes je 7. prosinec 2022, svátek má Ambrož a Aenjamín
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Tipy na výlety Matulova vila v Hlinsku Vytvořit článek
Matulova vila v Hlinsku
Věra Dvořáková (redakce) - 15. 06. 2021    2678    0 Líbil se vám tento článek?

Na okraji Hlinska se nachází významná historická budova z počátku 20. století. Postavit ji nechal roku 1923 vlastník žulových lomů Jiří Matula dle návrhu významného českého architekta Josefa Skřivánka. Je inspirována renesančními budovami a antikou. Jejím hlavním rysem jsou sgrafita - proškrábané vzory na omítce.

 

 

Jiří Matula v roce 1903 spojil své síly s objevitelem žulového lomu nedaleko Srní a společně vybudovali firmu se 400 dělníky. Žula se zpracovávala především na výrobu žulových kostek, ale také na římsy, portály či reliéfy. Po znárodnění se lom stal součástí Českomoravského průmyslu kamene a začaly se zde vyrábět pomníkové díly či žulová dlažba. Po revoluci byl lom vydán v restituci manželům Baarovým. Božena Baarová byla přímým potomkem Jiřího Matuly. Vznikla firma Jiří Matula, žulové lomy a velkozávod kamenický s.r.o., ze které se postupem času transformovala současná firma Lom Matula Hlinsko, akciová společnost.

 Vila se nachází v ulici Za Drahou 885 a dostat se k ní lze z ulice Nádražní po přejití kolejí za autobusovým nádražím. Matulova vila je v soukromém vlastnictví a v minulých letech o ni probíhaly soudní pře. Pozemek okolo budovy není přístupný pro veřejnost.

 

 

V Hlinsku začíná také Matulova stezka, která vede ze středu města Hlinska až do Trhové Kamenice.

 


Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Slevy a akce
Reklama   •   Koupit reklamu