Minulý pátek proběhla vernisáž výstavy Jana Honsy

V Městské galerii v Hlinsku se v pátek 1. dubna sešli příznivci výtvarného umění, aby společně zahájili výstavu krajináře Jana Honsy. Název výstavy je Jan Honsa - sedlák s paletou a potrvá až do 5. června 2022. 

 

Zahájení vernisáže uvedl ředitel Městského muzea a galerie Hlinsko Martin Horák se slovy, že výstava Jana Honsy byla původně připravována již na rok 2020 a z důvodu epidemie koronaviru musela být uskutečněna až nyní s dvouletým zpožděním.

 

Kurátorem výstavy je Michael Zachař, který je zároveň znalcem umění této doby. Ten označil hlineckou výstavu za poměrně rozsáhlou a vzpomenul na minulé výstavy. „Před asi čtyřmi lety jsem tu zahajoval výstavu Gustava Macouna a když jsem teď viděl zrestaurované plakáty Výtvarného Hlinecka, tak jsem si uvědomil, kolik výstav významných malířů se zde uskutečnilo. Současně bylo zřejmé, že v době kdy bylo možné půjčovat věci takového kalibru, jako byl například Špála, tak se nedostalo na malíře, kteří nejsou přímo malí malíři, ale zkrátka se na ně trochu zapomnělo. Macoun byl jedním z nich a Jan Honsa je nepochybně dalším. Nechci použít slovo outsider, ale zkrátka malíř, kterého životem provázela taková osudová prokletí, až se dá říci dodnes. Tím není tak povědomý, jak by měl být. Sám jsem se s Honsou poprvé seznámil někdy koncem 70. let a rád vzpomínám na výstavu v roce 1984 v Pardubicích na zámku. Tehdejší kurátorka připravila skutečně zevrubnou retrospektivu zhruba osmdesáti obrazů s krásným katalogem. Už z toho bylo zřejmé, že Jan Honsa patří skutečně k zakladatelům malířské generace tzv. Mánesáků, kteří kolem roku 1900 otevírali okna do Evropy a dokázali skvělým způsobem naroubovat odkaz českého národního umění s tím, co přinášela Evropa,” uvedl při zahájení výstavy Michael Zachař.

 

Podle kurátora hlinecké výstavy není v muzeu dostatek prostoru na zevrubné představení díla Jana Honsy, proto veřejnost pozval na komentovanou prohlídku pořádanou dne 14. května. „Ale přece jenom pro pořádek nastíníme, že Jan Honsa patří ke generaci narozené po roce 1870, je rodákem z Tisové u Vysokého Mýta, po té se s rodinou přestěhoval do Běstovic u Chocně a s nimi je celý Honsův život spojen. Byl totiž také zároveň hospodářem, ne jenom malířem. Když byly v Mánesu výstavy, tak se vernisáže přizpůsobovaly tomu, aby mohl Jan Honsa odjet večer do Chocně a nakrmit zvířata. Vernisáž tak byla místo v pět hodin odpoledne například ve dvě hodiny. To podle mě ilustruje takovou zaťatost člověka té doby, kdy vrcholilo Národní obrození,” doplnil dále kurátor Zachař.

 

Pro ilustraci této doby mohli návštěvníci vernisáže vyslechnout básně Adolfa Hejduka, který právě do dané doby patří. Zazněly za doprovodu hudebního podkresu na různé nástroje.

 

MMG Hlinsko Městská galerie Hlinsko výstava vernisáž Jan Honsa

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.