Nárůst nabídek podvodníků nabízejících údajné lepší zabezpečení vstupních dveří registruje za posledních několik dní hlinecká Městská policie. Na tuto past už naletělo v jiných městech mnoho seniorů. Právě starší lidé jsou nejčastější obětí těchto praktik, kdy jejich důvěřivost a potřeba sociálního kontaktu z nich dělá snadný cíl. Za výměnu zámků pak zaplatí o několik tisíc korun více. Podomní prodej je v Hlinsku zakázaný vyhláškou, lidé by proto měli být obezřetní a nic, co si neobjednali nekupovat.
„Chtěl bych varovat obyvatele Hlinska před šmejdy, kteří poslední dny nabízí drahé bezpečnostní zámky. Lidé by měli být velmi opatrní a od takových podvodníků nic nekupovat. V případě obtěžování podomním prodejem doporučuji volat Městskou policii," varuje starosta Hlinska Miroslav Krčil.
Podvodníci používají různé rafinované metody, aby seniory přesvědčili k výměně zámků. Například nejdříve vymění cylindrickou vložku a teprve poté oznámí konečnou cenu. Svou důvěryhodnost často posilují i falešnými průkazy fiktivních firem. Obětem podvodníků hrozí kromě drahé výměny cylindrické vložky i další riziko, které může být spojené s organizovaným zločinem. Někteří podvodníci si totiž po instalaci nechávají náhradní klíč, což představuje vážné bezpečnostní riziko.
V Hlinsku platí zákaz podomního prodeje, který byl zaveden s cílem ochránit obyvatele před nekalými praktikami tzv. šmejdů. Tento zákaz reaguje především na časté případy, kdy podomní prodejci využívají důvěřivosti obyvatel, zejména seniorů, a nabízí jim nevýhodné smlouvy nebo zboží pochybné kvality. Městská vyhláška takovéto aktivity striktně zakazuje, což přispívá k bezpečnějšímu prostředí pro všechny občany. Kontrolu dodržování tohoto nařízení provádí Městská policie a za porušení hrozí prodejcům pokuty.
Karel
před 4 měsíciTaké bych uvítal radu, co s těmi šmejdy. Nestačí jen článek s varováním. Nahlásit je na policii nebo co?