O dotace na těžbu kůrovcem napadeného dřeva je možné žádat už jen do konce září

V pondělí 21. 6. 2021 zasedal kalamitní kůrovcový štáb Pardubického kraje, který hodnotil aktuální vývoj situace kůrovce v lesích. Chladnější a srážkově silnější květen pomohl zpomalit šíření kůrovce, nicméně ve východní a jihovýchodní části kraje nyní dochází k jeho nárůstu. Nejvážnější situace je nyní na Nasavrcku.

„V současné době máme velké ohnisko na Nasavrcku. Tady kůrovec zasáhl porosty skutečně masivním způsobem. Bohužel někteří vlastníci zde zareagovali pozdě. Dále pak jsou také ve východní a jihovýchodní části kraje lokality, kde kůrovec nabírá na síle,“ konstatoval po jednání štábu radní pro venkov, zemědělství a životní prostředí Miroslav Krčil.

Členové štábu se shodli na tom, že teprve další týdny rozhodnou, zda vývoj počasí, především letos v květnu, byl z hlediska tlumení kůrovcové kalamity příznivý. „Jasněji budeme mít ve druhé polovině září. Naše lesy zdaleka nemají vyhráno a vlastníci by měli porosty důsledně monitorovat a v případě výskytu brouka reagovat rychle. Chtěl bych všechny o takový odpovědný přístup požádat, protože to je jediná šance a možnost, jak šíření kůrovce čelit,“ zdůraznil radní Krčil.

Vlastníci lesů do 50 hektarů mohou od Pardubického kraje žádat o dotační titul na podporu těžby napadaného dřeva. Žádosti lze podávat až do konce září. Více informací získají zájemci o podporu na odboru životního prostředí Pardubického kraje.

 

Pardubický kraj Miroslav Krčil kůrovec Kůrovcový kalamitní štáb dotace

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.