Pardubický kraj oznámil výsledky krajské soutěže Stavba roku 2023, kterou vyhlašuje od roku 2004 většinou ve dvouletých intervalech. Jednou z oceněných staveb bylo také Pietní místo Zámeček v Pardubicích, jejíž předností je, že není téměř vidět. Na jeho vybudování má podíl i hlinecký rodák PhDr. Vojtěch Kyncl, Ph.D., který pracuje v Historickém ústavu Akademie věd ČR. Projekt vytvořili architekti Jan Žalský a Vít Podráský, zhotovitelem stavby byla společnost SKOS s.r.o., Skuteč.
Pietní místo Zámeček v Pardubicích získalo novostavbou muzea důstojné místo pro setkávání a připomínku událostí z druhé světové války. Porota ocenila, že architektonicky racionálně pojatá stavba je skrytá pod úrovní okolního terénu. „Je to příklad konceptu podporujícího obnovu přirozeného historického prostředí s dominantou památníku a potlačujícího navrženou stavbu. Ta je v parku přítomna jen formou zdí a zídek proměnlivé výšky a rampy, která se noří postupně do terénu. Je nutné ocenit volbu materiálů jako je pohledový beton a sklo a téměř scénickou práci se světlem,“ uvedl za porotu její místopředseda Radim Loukota, který zastupuje Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků.
Na vybudování pietního místa má podíl také hlinecký rodák PhDr. Vojtěch Kyncl, Ph.D. „V roce 2016 jsem navrhl městu Pardubice zrekonstruovat prostor Národní kulturní památky Zámeček, kde bylo v roce 1942 zřízeno nacistické popraviště. Zavražděno zde bylo 194 obětí, včetně obyvatel Ležáků, starých osob, mladistvých, ale i osob přestárlých. Díky rozsáhlému výzkumu v nadnárodních archivech v Berlíně, Ludwigsburgu u Stuttgartu, Praze, Brně, Jeruzalémě a dalších místech jsme mohli představit v digitálních panelech unikátní dokumenty, fotografie, zvukové i filmové záběry. Díky kolegům z regionálních archivů celých východních Čech jsme mohli vůbec poprvé zaznamenat osudy jednotlivých obětí a důvody jejich popravy po atentátu na Reinharda Heydricha v roce 1942. Nejen oběti z Ležáků, ale také jeden z hlineckých rodáků Josef Sokolíček byl popraven pro odbojovou činnost. Zaznamenali jsme také případy kolaborace a udavačství, včetně poválečných soudních rozsudků na pachateli. Zapomenuti nebyli ani židovští obyvatelé, kteří byli z východních Čech (včetně Hlinska) shromážděni v bývalé obchodní akademii v Pardubicích, dopraveni do Terezína a naprostá většina z nich zavražděna ve vyhlazovacích táborech. Poselství památníku pak spočívá v nezadatelnosti lidských práv, které garantují Ženevské a Haagské konvence. Stíhání válečných zločinů, zločinů proti lidskosti a zločinů proti míru je nedělitelnou součástí expozice, protože tvoří základní garance lidského života po kruté zkušenosti druhé světové války. Věděli jste, že definici "zločinu proti lidskosti" a "zločinů proti míru" vytvořil československý právník Bohuslav Ečer a dokázal je proti odporu britských právníků prosadit v Právním výboru rodící se OSN? Větší přínos lidstvu na poli práva sotva najdete," uvedl k oceněné stavbě PhDr. Vojtěch Kyncl, Ph.D.
Projekt získal několik ocenění, včetně těch nejvyšších státních cen. Poslední cenou je Stavba roku Pardubického kraje 2023, která byla slavnostně udělena v úterý 24. října 2023. „Oba architekti Jan Žalský a Vít Podráský vytvořili architektonický projekt na základě mého ideového návrhu, grafické studio Datle vytvořilo svým rukopisem jedinečnou grafiku dodaných podkladů a stavební firma ze Skutče dokázala celý objekt v době covidu vybudovat. Jako ideový autor a tvůrce vnitřku expozice jsem chtěl připomenout jednotlivé oběti, ale také nekonečnou bolest a utrpení, které válka přináší. Netušili jsme, že expozice bude otevřena v říjnu 2021 a za pouhé tři měsíce začne největší válka na starém kontinentu na Ukrajině, které bude vystavena Evropa od druhé světové války. Po dvou letech provozu pořádá instituce běžné prohlídky pro zájemce i školy, odborné semináře, populárně-naučné přednášky od předních odborníků i mezinárodní konference," pokračoval Vojtěch Kyncl.
Památník Zámeček se nachází na adrese Průmyslová 558, Pardubice. Jeho otevírací doba je od září do listopadu úterý až pátek od 13:00 do 17:00 hodin, o víkendu pak od 10:00 do 17:00 hodin. „Chtěl bych pozvat Hlinečany na prohlídku Památníku Zámeček, který mohou spojit s prohlídkou středu Pardubic, včetně nově zrekonstruovaných Winternizových (Gočárových) mlýnů s galerií výtvarného umění nebo vzdělávacím centrem Sféra. Rád bych motivoval mladé lidi z Hlinska, aby se nebáli být inovativní, aby navrhovali zlepšení a zkrášlení měst, která obývají. A apeloval na politiky, aby nehledali jen rychlá populistická řešení, ale také architektonicky zajímavé cesty k nadčasovým projektům. Tým mladých lidí, kteří se na Památníku Zámeček podíleli, musel překonat řadu překážek - odborných, politických, i ryze lidských. A ta dřina se vyplatila. Vracíme společnosti, co jsme se naučili v rodinách, společnosti a na univerzitách v Čechách i zahraničí," uzavřel Vojtěch Kyncl.
Vybudované pietní místo získalo ocenění Cena Stavby roku Pardubického kraje 2023, Nominace Památníku Zámeček na cenu Evropské muzejní akademie 2023, Ocenění za mimořádný přínos v rámci udílení cen Stavba roku - Rekonstrukce a modernizace Památníku Zámeček Pardubice 2022, Cena předsedy Senátu Parlamentu České republiky za mimořádný počin v oblasti kultury a památkové péče 2022, Cena festivalu dokumentárních filmů Museionfilm 2021 a Cena poroty za mimořádný přínos českému muzejnictví za scénář k filmu “Vaše smrt-naše svoboda”, Uherské Hradiště 2021.
Zdroj foto: PhDr. Vojtěch Kyncl, Ph.D.
Pardubický kraj Památník Zámeček Pardubice PhDr. Vojtěch Kyncl, Ph.D. Stavba roku 2023