Památník Zámeček v Pardubicích s hlineckou stopou získal krajské ocenění Stavba roku 2023

Profilovka
26. 10. 2023

Pardubický kraj oznámil výsledky krajské soutěže Stavba roku 2023, kterou vyhlašuje od roku 2004 většinou ve dvouletých intervalech. Jednou z oceněných staveb bylo také Pietní místo Zámeček v Pardubicích, jejíž předností je, že není téměř vidět. Na jeho vybudování má podíl i hlinecký rodák PhDr. Vojtěch Kyncl, Ph.D., který pracuje v Historickém ústavu Akademie věd ČR. Projekt vytvořili architekti Jan Žalský a Vít Podráský, zhotovitelem stavby byla společnost SKOS s.r.o., Skuteč.

Pietní místo Zámeček v Pardubicích získalo novostavbou muzea důstojné místo pro setkávání a připomínku událostí z druhé světové války. Porota ocenila, že architektonicky racionálně pojatá stavba je skrytá pod úrovní okolního terénu. „Je to příklad konceptu podporujícího obnovu přirozeného historického prostředí s dominantou památníku a potlačujícího navrženou stavbu. Ta je v parku přítomna jen formou zdí a zídek proměnlivé výšky a rampy, která se noří postupně do terénu. Je nutné ocenit volbu materiálů jako je pohledový beton a sklo a téměř scénickou práci se světlem,“ uvedl za porotu její místopředseda Radim Loukota, který zastupuje Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků.

Na vybudování pietního místa má podíl také hlinecký rodák PhDr. Vojtěch Kyncl, Ph.D. „V roce 2016 jsem navrhl městu Pardubice zrekonstruovat prostor Národní kulturní památky Zámeček, kde bylo v roce 1942 zřízeno nacistické popraviště. Zavražděno zde bylo 194 obětí, včetně obyvatel Ležáků, starých osob, mladistvých, ale i osob přestárlých. Díky rozsáhlému výzkumu v nadnárodních archivech v Berlíně, Ludwigsburgu u Stuttgartu, Praze, Brně, Jeruzalémě a dalších místech jsme mohli představit v digitálních panelech unikátní dokumenty, fotografie, zvukové i filmové záběry. Díky kolegům z regionálních archivů celých východních Čech jsme mohli vůbec poprvé zaznamenat osudy jednotlivých obětí a důvody jejich popravy po atentátu na Reinharda Heydricha v roce 1942. Nejen oběti z Ležáků, ale také jeden z hlineckých rodáků Josef Sokolíček byl popraven pro odbojovou činnost. Zaznamenali jsme také případy kolaborace a udavačství, včetně poválečných soudních rozsudků na pachateli. Zapomenuti nebyli ani židovští obyvatelé, kteří byli z východních Čech (včetně Hlinska) shromážděni v bývalé obchodní akademii v Pardubicích, dopraveni do Terezína a naprostá většina z nich zavražděna ve vyhlazovacích táborech. Poselství památníku pak spočívá v nezadatelnosti lidských práv, které garantují Ženevské a Haagské konvence. Stíhání válečných zločinů, zločinů proti lidskosti a zločinů proti míru je nedělitelnou součástí expozice, protože tvoří základní garance lidského života po kruté zkušenosti druhé světové války. Věděli jste, že definici "zločinu proti lidskosti" a "zločinů proti míru" vytvořil československý právník Bohuslav Ečer a dokázal je proti odporu britských právníků prosadit v Právním výboru rodící se OSN? Větší přínos lidstvu na poli práva sotva najdete," uvedl k oceněné stavbě PhDr. Vojtěch Kyncl, Ph.D.

Projekt získal několik ocenění, včetně těch nejvyšších státních cen. Poslední cenou je Stavba roku Pardubického kraje 2023, která byla slavnostně udělena v úterý 24. října 2023. „Oba architekti Jan Žalský a Vít Podráský vytvořili architektonický projekt na základě mého ideového návrhu, grafické studio Datle vytvořilo svým rukopisem jedinečnou grafiku dodaných podkladů a stavební firma ze Skutče dokázala celý objekt v době covidu vybudovat. Jako ideový autor a tvůrce vnitřku expozice jsem chtěl připomenout jednotlivé oběti, ale také nekonečnou bolest a utrpení, které válka přináší. Netušili jsme, že expozice bude otevřena v říjnu 2021 a za pouhé tři měsíce začne největší válka na starém kontinentu na Ukrajině, které bude vystavena Evropa od druhé světové války. Po dvou letech provozu pořádá instituce běžné prohlídky pro zájemce i školy, odborné semináře, populárně-naučné přednášky od předních odborníků i mezinárodní konference," pokračoval Vojtěch Kyncl.

Památník Zámeček se nachází na adrese Průmyslová 558, Pardubice. Jeho otevírací doba je od září do listopadu úterý až pátek od 13:00 do 17:00 hodin, o víkendu pak od 10:00 do 17:00 hodin. „Chtěl bych pozvat Hlinečany na prohlídku Památníku Zámeček, který mohou spojit s prohlídkou středu Pardubic, včetně nově zrekonstruovaných Winternizových (Gočárových) mlýnů s galerií výtvarného umění nebo vzdělávacím centrem Sféra. Rád bych motivoval mladé lidi z Hlinska, aby se nebáli být inovativní, aby navrhovali zlepšení a zkrášlení měst, která obývají. A apeloval na politiky, aby nehledali jen rychlá populistická řešení, ale také architektonicky zajímavé cesty k nadčasovým projektům. Tým mladých lidí, kteří se na Památníku Zámeček podíleli, musel překonat řadu překážek - odborných, politických, i ryze lidských. A ta dřina se vyplatila. Vracíme společnosti, co jsme se naučili v rodinách, společnosti a na univerzitách v Čechách i zahraničí," uzavřel Vojtěch Kyncl.

Vybudované pietní místo získalo ocenění Cena Stavby roku Pardubického kraje 2023, Nominace Památníku Zámeček na cenu Evropské muzejní akademie 2023, Ocenění za mimořádný přínos v rámci udílení cen Stavba roku - Rekonstrukce a modernizace Památníku Zámeček Pardubice 2022, Cena předsedy Senátu Parlamentu České republiky za mimořádný počin v oblasti kultury a památkové péče 2022, Cena festivalu dokumentárních filmů Museionfilm 2021 a Cena poroty za mimořádný přínos českému muzejnictví za scénář k filmu “Vaše smrt-naše svoboda”, Uherské Hradiště 2021.

 

Zdroj foto: PhDr. Vojtěch Kyncl, Ph.D.

Pardubický kraj Památník Zámeček Pardubice PhDr. Vojtěch Kyncl, Ph.D. Stavba roku 2023

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.