Se začátkem měsíce září vešel nově v platnost zákaz provozu neekologických kotlů první a druhé emisní třídy. Ačkoli tento zákaz existuje od roku 2012, teprve nyní se rozšířil i na rodinné domy a rekreační objekty. Majitelům domů, kteří kotel nevyměnili, hrozí stát až padesátitisícovou pokutou. Vedení Hlinska plošné kontroly u objektů, které topí uhlím nebo dřevem, neplánuje.
„Myslím si, že se ke kontrole emistních štítků kotlů na tuhá paliva musí přistupovat se selským rozumem. Samozřejmě legislativa státu je platná, to si každý musí uvědomit, ale že by město Hlinsko dělalo nějakým způsobem přehnané kontroly nebo vyvíjelo šikanózní kontrolní činnost, to určitě ne. Kontrola navíc není věcí samosprávy jako města, ale státní správy," uvedl na dotaz kontroly starých kotlů na tuhá paliva Miroslav Krčil, starosta města Hlinsko.
Žádosti o dotace na výměnu všech starých kotlů je možné podávat i po datu 3. září. Domácnosti, které dosud nestihly kotle vyměnit, mohou nyní získat podporu z programu Nová zelená úsporám Light, který nabízí zvýhodnění pro seniory a lidi s nižšími příjmy. Žádosti zpracovává Státní fond životního prostředí ČR. Finanční podporu lze získat ve výši až 150 tisíc korun na tepelné čerpadlo, zatímco na moderní kotel na biomasu, jako jsou pelety nebo kusové dřevo, dosáhnou žadatelé na podporu až 110 tisíc korun. Dotace ve výši až 50 tisíc korun je dostupná i pro lokální kamna nebo jiná topidla, která slouží jako hlavní zdroj vytápění. Pokud se majitel nemovitosti rozhodne nahradit plynové nebo elektrické vytápění ekologičtějším tepelným čerpadlem, může rovněž získat finanční podporu.