V návaznosti na nově schválenou legislativu pro odpadové hospodářství vzniká pro města a obce několik problémů, protože se musejí do roku 2030 vypořádat se zákazem skládkování využitelných odpadů. Pardubický kraj proto inicioval pracovní setkání zástupců samospráv, společností zabývajících se svozem a nakládáním s odpady i zástupců firem, které připravují projekty v oblasti energetického využití odpadů s dopadem právě do území Pardubického kraje.
„Nově schválená legislativa nám stanovila časový rámec, na jehož konci má být zamezení skládkování využitelných odpadů. Bude to stav, na který je potřeba se dobře připravit. Právě proto jsme se rozhodli toto diskuzní fórum uspořádat, aby se účastníci mohli seznámit s aktuálními možnostmi, které se nám nabízí například v souvislosti s přípravou rozvoje zařízení firem SAKO Brno, CEMEX Czech Republic v Prachovicích, nebo s výhledem na vznik takového zařízení ve společnosti Elektrárny Opatovice," vysvětlil radní pro venkov, životní prostředí a zemědělství Miroslav Krčil.
Podle Českého statistického úřadu bylo v Pardubickém kraji v roce 2018 vyprodukováno 178,3 tis. tun komunálního odpadu. Jeden obyvatel Pardubického kraje vyprodukoval v tomto roce 343 kg komunálního odpadu.
„Otázka nakládání s odpady v sobě neukrývá jen problematiku jejich využití energetického či jiného. Jde také o přepravu a vůbec logistiku celkově. Zde se totiž podle mého názoru otevírají možnosti pro efektivní meziobecní spolupráci, o které se hodně mluví. Naším cílem je tedy vytvořit prostor pro širší debatu, pravidelně ji iniciovat a koordinovat tak informovanost na území Pardubického kraje," poznamenal radní Miroslav Krčil.
Zdroj foto: Facebook Miroslav Krčil
Pardubický kraj Miroslav Krčil Radní pro venkov, životní prostředí a zemědělství