Zcela zaplněný Sál Jana Kašpara v budově Krajského úřadu Pardubického kraje vytvořil ve středu 18. prosince skvělou kulisu slavnostnímu ukončení letošních ročníků TECHNOhrátek a ZDRAVOhrátek. Připomínka jejich hlavních událostí, výborný koncert dětské hudební skupiny KidBeat a především průběžné vyhlašování vítězů a medailistů v doprovodných soutěžích obou projektů se postaraly o příjemnou předvánoční atmosféru a udržovaly aktéry až do konce v napětí. Mezi žáky, studenty, ředitele základních i středních škol, rodiče či manažery významných firem zavítali také radní Pardubického kraje Petra Šimečková, Josef Kozel a Miroslav Krčil a také vedoucí krajských odborů Martin Kiss (školství) a Pavel Čech (zdravotnictví).
„Děkuji všem, kteří se podíleli na dalších vydařených ročnících obou projektů, které jsou výkladní skříní Pardubického kraje. Těší nás stále rostoucí zájem žáků základních škol o účast na akcích TECHNOhrátek i ZDRAVOhrátek, jenž často až třikrát překračuje kapacitní možnosti, a také efekt, který oba projekty přinášejí našemu regionálnímu školství v podobě zájmu o technické a odborné vzdělávání,“ uvedl Josef Kozel, radní Pardubického kraje pro školství.
Za dvanáct let existence TECHNOhrátky uspořádaly 151 speciálních akcí ve 26 středních odborných školách, prezentovaly 69 oborů a zapojily 19 238 žáků osmých a devátých tříd ze 129 základních škol – v tomto roce se zúčastnilo 1806 žáků. Do čtyř letošních zastavení ZDRAVOhrátek se zapojil rekordní počet 324 vybraných školáků se zájmem o studium zdravotnických oborů nebo oborů sociálních služeb. Celkem jich za sedm sezón projektem prošlo 1895 z 99 základních škol.
Čtvrtý „technohrátkovský“ Oskar
Už počtvrté TECHNOhrátky udělovaly speciální cenu za nejvydařenější akci celého ročníku. Mezi patnácti seznamkami s řemesly získala za rok 2024 „technohrátkovského Oskara“ SŠ gastronomická a technická Žamberk. Ocitla se tak v čestné společnosti OU Chroustovice, SOU opravárenské Králíky a SOŠ a SOU obchodu a služeb, které zvítězily v předcházejících letech. Cenu ve formě příslušného certifikátu a speciální zástěry s nápisem „Nejvypečenější akce TECHNOhrátek ročníku 2024“ převzala ředitelka školy Zuzana Pecháčková.
Miroslav Krčil oceněný za podporu vzdělávání
Loňskou novinkou bylo otevření Síně slávy TECHNOhrátek. Jejím členem se může stát pouze osoba s mimořádnými a dlouhodobými zásluhami o rozvoj technického vzdělávání v Pardubickém kraji. Historicky prvním členem se stal bývalý generální ředitel společnosti Bühler CZ Jiří Appeltauer. Letos do Síně slávy přibyl druhý člen, kterým je Miroslav Krčil, starosta Hlinska a také radní Pardubického kraje pro životní prostředí, venkov a zemědělství.
„Také tentokrát to pro nás byla jasná volba. Miroslav Krčil získal toto ocenění za nezměrné úsilí v procesu obnovení učňovského školství v Hlinsku, za ideový záměr i realizaci unikátního vzdělávacího centra Planeta v Hlinsku a také za trvalou podporu technického a odborného vzdělávání,“ zdůvodnil nominaci Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.
Galerie nejlepších
V žákovských i studentských soutěžích rozhodovalo o pořadí vždy hodnocení odborné poroty a také hlasování veřejnosti na facebookových profilech obou projektů.
V TECHNOhrátkách byla společným tématem pro obě věkové kategorie kutilská soutěže „Řemeslo (nejen) na prázdniny“, v níž se účastníci prezentovali vlastnoručními výrobky z nejrůznějších materiálů. Ve ZDRAVOhrátkách se zapojili studenti do literární soutěže na téma „Jak zlepšit, oživit a zpříjemnit prostředí v nemocnicích nebo sociálních zařízeních?“
Všichni ocenění si odnesli atraktivní ceny, k nimž výrazně přispěli i významní zaměstnavatelé v regionu a profesní organizace – elektrotechniku, sady nářadí, poukázky do e-shopů, knihy nebo společenské hry.
TECHNOhrátky – základní školy
Umělecká kategorie – porota: 1. Klára Štraufová – U dubových skřítků (ZŠ J. Pravečka, Výprachtice, 8. třída), 2. Tereza Hegerová – Schody do neznáma (ZŠ J. Pravečka, Výprachtice, 7. třída), 3. Aneta Bártová – Háčkované výrobky (ZŠ J. Ressla, Pardubice, 7. třída).
Technická kategorie – porota: 1. Martin Hon – Rekonstrukce motorky Jawa 555 (ZŠ Smetanova Přelouč, 9. třída), 2. Adam Krystejn, David Krystejn – Dřevěné městečko (ZŠ J. Pravečka, Výprachtice, 7. třída), 3. Petr Soukup – Snůška vajec (ZŠ Dašice, 7. třída).
Facebook: 1, Rudolf Brynych – Tragédie prázdnin (ZŠ Ronov nad Doubravou, 9.třída).
TECHNOhrátky – střední odborné školy
Umělecká kategorie – porota: 1. Magdalena Šťastná, Jakub Bureš – Čalounické práce (SŠ technická Vysoké Mýto), 2. Kristina Boiko – Dort se slunečnicemi (SŠ gastronomická a technická Žamberk, 3. ročník), 3. Mikuláš Kubelka – Kovaný meč (SPŠ stavební Pardubice, 1. ročník) a Kryštof Kosek – Dřevěné hlavolamy (SŠ technická a dopravní GH Česká Třebová, 2. ročník).
Technická kategorie – porota: 1. Vítězslav Falta – Renovace závodního motocyklu Jawa 50 (PSŠ Letohrad, 1. ročník), 2. Veronika Hodíková – Stojan na víno s motivem sudu na víno doplněný uměleckou řezbou listu a hroznu (SPŠ stavební Pardubice, 2. ročník), 3. Milan Hubálek – Stolek a svícen (SOU opravárenské Králíky, 2. ročník).
Facebook: Miroslav Semenec – Traktor Zetor 7045 turbo (SOU zemědělské Chvaletice, 2. ročník).
ZDRAVOhrátky
Odborná porota – třikrát 1. místo: Tereza Váchová – SZŠ Pardubice, Valérie Koudelková – VOŠZ a SŠZ Svitavy, Aneta Kočová – VOŠ a SŠZS Ústí nad Orlicí.
Facebook: 1. Mariia Kotsovska – SŠZŠ Chrudim.
Cena radního Josefa Kozla: Anežka Škodová – SZŠ Pardubice.
Zdroj: pardubickykraj.cz