TECHNOhrátky míří na historickou premiéru do Hlinska – ve městě podpoří obnovu učňovského školství

Další historický okamžik si připíší do své kroniky TECHNOhrátky – projekt na podporu volby technických a odborných oborů žáky základních škol – ve středu 1. června. Poprvé za dobu své existence uspořádají akci na Gymnáziu a Středním odborném učilišti Hlinsko, aby zde podpořily aktivity spojené s obnovou učňovského školství ve městě. Zájem o účast mezi žáky osmých ročníků předčil očekávání, takže organizátoři museli jejich počet kvůli kapacitě prostor výrazně korigovat.

Ještě v roce 2006 působilo v Hlinsku normální učiliště, které navštěvovalo 206 žáků. Jediným nerozvážným škrtem se však z fungující školy stala neexistující! Následky se dostavily vzápětí – mladí lidé začali mizet z města a firmám chyběli kvalifikovaní zaměstnanci. A tak se postupně zrodil odvážný plán na znovuobnovení učňovského školství. Ten se začal úspěšně realizovat v roce 2017, kdy se otevřel první obor výrobce potravin–mlékař, a loni v září se přidaly i další dva obory – truhlář a elektrikář.

„Jsem přesvědčen, že Hlinsko jako silné město a silný region musí poskytovat komplexní nabídku i v oblasti středního vzdělávání. Bez této nabídky není možné realizovat plnohodnotný rozvoj regionu. My tady bydlíme, chceme tady bydlet a všechno to děláme pro naše děti a vnuky. Nevidím jediný důvod, proč by tomu tak být nemělo. Prioritou je pro nás naše gymnázium a stejně tak odborné školství,“ prohlásil starosta Hlinska Miroslav Krčil.

Zájem školáků předčil očekávání

„Přiznám se, že když jsme se dozvěděli o zařazení Gymnázia a SOU Hlinsko do seznamu pro letošní ročník TECHNOhrátek, vůbec jsme netušili, co můžeme od této akce očekávat. Přece jen je zatím v Pardubickém kraji stále ještě poměrně nízké povědomí o učňovské části této školy, navíc zatím pouhé tři vyučované obory limitují program i kapacitu žáků. Jenže přihlášky, které jsme ze základních škol dostali, nás vyvedly z omylu a zájem předčil veškeré odhady,“ uvedl Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.

Organizátoři totiž původně počítali po dohodě s vedením školy s účastí okolo 65 ´osmáků´, ale zájem nakonec narostl až na 130, což si vyžádalo výraznou redukci. Důvod byl zejména ten, že do dílen a učeben by se všichni nevešli. I tak ale představuje omezení na téměř devadesát účastníků stále vysoký počet.

Moderní zázemí za 40 milionů korun

Málokterá střední škola se může pochlubit tak moderním zázemím, jakým se nyní pyšní odborné učiliště v Hlinsku. Novotou vonící, bývalá administrativní budova podniku ETA rekonstruovaná nákladem 40 milionů korun z prostředků města Hlinska nabízí výborné podmínky. Aktérům TECHNOhrátek nabídne pět zajímavých stanovišť.

„Důležité je, že do Hlinska míří především žáci nejen z města, ale také z nejbližšího okolí. Právě odtud by se mělo v budoucnu hlásit nejvíce zájemců o některý z oborů,“ doplnila Helena Bártlová, manažerka projektu TECHNOhrátky.

Premiérových TECHNOhrátek v Hlinsku se zúčastní výpravy z následujících osmi základních škol: ZŠ Chrast; ZŠ a MŠ Kameničky; Masarykova ZŠ Polička; ZŠ a MŠ Prosetín; ZŠ a MŠ Telecí; ZŠ Trhová Kamenice a také „domácí“ ZŠ z Hlinska – Resslova a Smetanova.

Slavnostní zahájení akce se bude konat ve středu 1. června v suterénu budovy středního odborného učiliště v Družstevní ulici v Hlinsku. Jako hosté se ho zúčastní starosta Hlinska a radní Pardubického kraje pro venkov, životní prostředí a zemědělství Miroslav Krčil, radní Pardubického kraje pro školství Josef Kozel, vedoucí odboru školství Krajského úřadu Pardubického kraje Martin Kiss a ředitelka společnosti Agrovenkov Petra Vaňousová.

 

Zdroj: www.klickevzdelani.cz

TECHNOhrátky Hlinsko Agrovenkov Pardubický kraj Miroslav Krčil

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.