Dnes je 1. prosinec 2021, svátek má Iva
     Reklama
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Aktuálně V celé ČR začal platit zákaz "vycházení" pro slepice a drůbež Vytvořit článek
V celé ČR začal platit zákaz "vycházení" pro slepice a drůbež
Věra Dvořáková (redakce) - 25. 11. 2021    1299    0 Líbil se vám tento článek?

Od pondělí byl vyhlášen lockdown pro drůbež, jedná se zákazu chovu venku kvůli četným případům ptačí chřipky.

 

V České republice veterináři až na výjimky zakázali chovatelům, aby opeřence chovali pouze uvnitř hospodářských budov, případně přístřešky. Kdo nebude mít možnost tak učinit, musí neprodleně informovat veterinární správu.

 

Nařízení vydala Státní veterinární správa prostřednictvím mimořádných veterinárních opatření. Za nedodržení hrozí až dvoumilionová pokuta pro podnikající a právnické osoby, u fyzických osob je to až 100 000 Kč. Výjimku tvoří chov holubů a běžců, jako jsou například pštrosi.

 

„Státní veterinární správa apeluje na všechny chovatele drůbeže, aby nařízená mimořádná veterinární opatření ve vlastním i veřejném zájmu důsledně dodržovali. Žádáme je také o dodržování zásad biologické bezpečnosti v chovech, a aby neprodleně hlásili krajským veterinárním správám případné změny zdravotního stavu či zvýšené úhyny ve svých chovech,“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. Z hlediska biologické bezpečnosti je zásadní zejména zabránění přímému kontaktu drůbeže s volně žijícími vodními ptáky, zabránění přístupu volně žijících ptáků ke krmivu a vodě a ochraně krmiva, steliva a vody před znečištěním trusem těchto ptáků. Neméně důležité je sledovat zdravotní stav drůbeže a ptactva.

 

Dne 24.11.2021 Státní veterinární správa (SVS) upřesnila mimořádná veterinární opatření s celostátní působností, která byla v souvislosti s ptačí chřipkou vyhlášená 23. 11. 2021, kde nařídila zákaz chovu drůbeže ve venkovních prostorech všem chovatelům. Nově drobní chovatelé, u kterých není z objektivních důvodů možné chovanou drůbež trvale umístit a držet uvnitř budov v hospodářství, mohou využít výjimku.

 

Případů a celých ohnisek ptačí chřipky přibývá po celé Evropě, a to jak u volně žijících ptáků, tak u zvířat žijících v chovech. V Česku letos veterináři utratili už zhruba čtvrt milionu opeřenců.


Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
Petr Laštůvka (redakce) - před 7 hodinami
Keltský skanzen v Zemi Keltů Nasavrky bude mimořádně otevřen o víkendech 4.-5. 12. 2021 a 11.-12. 12. 2021 od 10:00 do 16:00 hodin...
Věra Dvořáková (redakce) - před 16 hodinami
Majitelé lesů do rozlohy 50 hektarů na těžbu dřeva napadeného kůrovcem, získají finance od Pardubického kraje. Příspěvky vlastníků...
Petr Laštůvka (redakce) - 30. 11. 2021
Medový obchod v Hlinsku na Poděbradově náměstí 12 zve k nákupu medoviny, medů, svíček a kosmetiky. Pro své zákazníky si připravil...
Reklama   •   Koupit reklamu