Od pondělí byl vyhlášen lockdown pro drůbež, jedná se zákazu chovu venku kvůli četným případům ptačí chřipky.
V České republice veterináři až na výjimky zakázali chovatelům, aby opeřence chovali pouze uvnitř hospodářských budov, případně přístřešky. Kdo nebude mít možnost tak učinit, musí neprodleně informovat veterinární správu.
Nařízení vydala Státní veterinární správa prostřednictvím mimořádných veterinárních opatření. Za nedodržení hrozí až dvoumilionová pokuta pro podnikající a právnické osoby, u fyzických osob je to až 100 000 Kč. Výjimku tvoří chov holubů a běžců, jako jsou například pštrosi.
„Státní veterinární správa apeluje na všechny chovatele drůbeže, aby nařízená mimořádná veterinární opatření ve vlastním i veřejném zájmu důsledně dodržovali. Žádáme je také o dodržování zásad biologické bezpečnosti v chovech, a aby neprodleně hlásili krajským veterinárním správám případné změny zdravotního stavu či zvýšené úhyny ve svých chovech,“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. Z hlediska biologické bezpečnosti je zásadní zejména zabránění přímému kontaktu drůbeže s volně žijícími vodními ptáky, zabránění přístupu volně žijících ptáků ke krmivu a vodě a ochraně krmiva, steliva a vody před znečištěním trusem těchto ptáků. Neméně důležité je sledovat zdravotní stav drůbeže a ptactva.
Dne 24.11.2021 Státní veterinární správa (SVS) upřesnila mimořádná veterinární opatření s celostátní působností, která byla v souvislosti s ptačí chřipkou vyhlášená 23. 11. 2021, kde nařídila zákaz chovu drůbeže ve venkovních prostorech všem chovatelům. Nově drobní chovatelé, u kterých není z objektivních důvodů možné chovanou drůbež trvale umístit a držet uvnitř budov v hospodářství, mohou využít výjimku.
Případů a celých ohnisek ptačí chřipky přibývá po celé Evropě, a to jak u volně žijících ptáků, tak u zvířat žijících v chovech. V Česku letos veterináři utratili už zhruba čtvrt milionu opeřenců.
Ptačí chřipka chov drůbeže omezení pro chovatele ptactva Státní veterinární správa