Dnes je 10. prosinec 2022, svátek má Julie
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Aktuálně V chrudimském SeniorCentru je k dispozici první babybox v celém okrese Chrudim Vytvořit článek
V chrudimském SeniorCentru je k dispozici první babybox v celém okrese Chrudim
redakce iHLINSKO - 18. 09. 2022    261    0 Líbil se vám tento článek?

Babybox pro odložené děti z Chrudimska je od srpna  v provozu. Na projektu spolupracovala organizace Babybox s vedením chrudimského SeneCura SeniorCentra, které dalo k dispozici prostory. V pořadí 83. babybox v České republice a 4. babybox v Pardubickém kraji je přístupný z veřejného parku v levé části budovy.

 

Významným podnětem pro další zařízení byl případ nově narozeného miminka, které bylo odloženo v lednu letošního roku do kontejneru na odpad v Pardubicích. „Každý podobný případ je děsivý, ale tentokrát jsme se rozhodli, že musíme v tomto kraji s babyboxy pokročit. Později se mi navíc ozvala maminka přímo z Chrudimi, která byla bohužel v kritické situaci,” říká zakladatel iniciativy Babybox Ludvík Hess. V Pardubickém kraji jsou nyní v provozu celkem čtyři babyboxy.

 

U vedení SeneCura SeniorCentra se možnost umístění babyboxu setkala s okamžitým souhlasem. „Máme na toto zařízení dostatek prostoru, navíc nijak neovlivní provoz domova. V projektu vidím jistou symboliku, neboť kromě toho, že se staráme s úctou o lidi ve stáří, můžeme i přispět k tomu, že v nouzi pomůžeme zcela novému životu. Tím naplňujeme motto naší společnosti Život pokračuje s námi,” říká ředitel SeneCura SeniorCentra Chrudim Marek Bíško.

 

Symbolickou stuhu při slavnostním otevření babyboxu přestřihli: Věra Husáková, provozní ředitelka skupiny SeneCura, výrobce babyboxů Zdeněk Juřica a ředitelka jejího Nadačního fondu Simony Kijonkové Barbora Bachmeierová.

 

Babybox není samozřejmě pouhá schránka, jedná se o zařízení plné pokročilých technologií. V případě, že je do něj vloženo novorozeně, automaticky se zapíná topení, proudění vzduchu a také alarm. Ten je upozorněním pro zdravotníky na přítomnost miminka.

 

Pardubický kraj patří mezi regiony s největším počtem odložených dětí v přepočtu na obyvatele v celém Česku. „Konkrétně v Pardubicích připadá 9 odložených dětí na 10 tisíc obyvatel,” říká Ludvík Hess.

 

Právě tento muž má zásluhu na vzniku všech 83 babyboxů v celé zemi. Od roku 2005 je buduje za podpory soukromých dárců a ve spolupráci s místními úřady. A také se Zdeňkem Juřicou, jehož firma z Náměšti nad Oslavou má na starost jejich výrobu. Babyboxy už pomohly zachránit 241 životů.

 

 

 

Zdroj foto: chrudim.senecura.cz


Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Slevy a akce
Reklama   •   Koupit reklamu