Další z hlineckých obětí holocaustu mají nyní svou památku v podobě Stolpersteinů, pamětních kamenů zasazených do dlažby města. V úterý 15. října bylo slavnostně odhaleno šest nových kamenů, které připomínají tragické osudy rodin Löwyových a Abelesových. Tyto kameny nesou jména lidí, kteří se stali oběťmi nacistického pronásledování během druhé světové války. V Hlinsku je nyní uctěno již 22 obětí, jejichž památka je oživena prostřednictvím těchto Kamenů zmizelých, připomínajících příběhy konkrétních jedinců a jejich utrpení.
Slavnostní položení Stolpersteinů proběhlo v Hlinsku již potřetí, což svědčí o pokračující snaze města uchovat historickou paměť a vzdát hold těm, kteří byli pronásledováni a deportováni do koncentračních táborů. Iniciativa vzešla od Lenky Krupičkové z Gymnázia K. V. Raise, která spolu se studenty zajišťuje, aby příběhy obětí nebyly zapomenuty. Pietní akce se konala na nádvoří hlineckého gymnázia, kde se sešli zástupci města, vedení školy, studenti i pozvaní hosté. Mezi nimi byli Alžběta Langová ze Státního okresního archivu a židovský kantor Daniel Vaněk, zástupce židovské obce, který ceremoniál doprovodil modlitbou.
Během pietního aktu studenti gymnázia představili příběhy jednotlivých obětí, doprovázené hudebními vystoupeními, která podtrhla emotivní atmosféru vzpomínkového setkání. Po úvodní části se účastníci přesunuli na Poděbradovo náměstí, k domu číslo 14, kde byly odhaleny kameny věnované Heinrichu Löwymu, Gustavu Löwymu a Gertě Löwyové. Modlitba zpívaná Danielem Vaňkem zazněla na počest jejich památky, a studenti na kameny položili růže jako symbolické gesto vzpomínky.
Další pamětní kameny byly umístěny na Adámkově třídě 279 a připomínají Vítězslava Abelesa a Janu Abelesovou, jejichž životy tragicky skončily během holocaustu. Poslední kámen, věnovaný Josefině Abelesové, byl odhalen před Domem dětí a mládeže na Adámkově třídě 1116. Každý z těchto kamenů nese nejen jméno oběti, ale také tichý apel na současné generace, aby nezapomínaly na hrůzy minulosti a vážily si svobody a důstojnosti lidského života.
„Kameny zmizelých,“ také známé jako Stolpersteine, jsou pamětní kameny umístěné v dlažbě, které připomínají oběti holocaustu a další osoby pronásledované nacistickým režimem. Tento projekt zahájil německý umělec Gunter Demnig v roce 1992 s cílem uchovat památku na oběti nacismu přímo na místech, kde žily nebo pracovaly. Každý kámen je betonová kostka o rozměrech 10x10 cm s mosaznou destičkou, na které jsou vyryty jméno, datum narození a další klíčové údaje o osobě, která byla odvlečena do koncentračního tábora nebo jinak pronásledována. Kameny jsou umisťovány před posledním známým bydlištěm nebo pracovištěm oběti. Projekt se rozšířil do více než 20 zemí Evropy, včetně České republiky, kde se Stolpersteiny nacházejí v mnoha městech. Jsou připomínkou nejen pro pozůstalé, ale i pro všechny kolemjdoucí, a vybízejí k zamyšlení nad tragickými událostmi druhé světové války a důležitostí boje proti zapomnění.
Stolpersteine kameny zmizelých Město Hlinsko Hlinsko Gymnázium K. V. Raise