Město Hlinsko se rozhodlo připojit k fenoménu malovaných kamínků a vybudovalo tři velké žulové kamínkovníky, které mají sloužit jako stanoviště pro jejich výměnu. Kamínkovníky jsou umístěné u oddychových stezek Matulova v hájku vedle biotopu, Pohádková na Ratajích a Lázeňská u lípy.
Základním principem hry malované kamínky je pomalovat kamínek, ideálně akrylovými barvami, které se přelakují bezbarvým lakem. Na zadní stranu se napíše poštovní směrovací číslo místa, kde byl kamínek vytvořen a název Facebook skupiny "Kamínky". Kamínek se následně umístí na jeden z kamínkovníků, kde bude čekat na svého nálezce. Ten by měl správně kamínek vyfotit a foto umístit do Facebook skupiny Kamínky. Nálezce si ho může ponechat nebo ho umístit na zcela jiné místo a ve skupině sledovat, jak dlouhou cestu urazil.
Ve spolupráci s Turistickým informačním centrem Hlinsko budou kameny pomalovány dětmi z hlineckých základních škol. Na kameni by měl být popis Kamínkovník, název stezky a jméno školy, která kámen pomalovala. Kamínkovník u Pohádkové oddychové stezky na Ratajích pomaluje ZŠ Smetanova, u Lázeňské oddychové stezky u lípy ZŠ Resslova a u Matulovy oddechové stezky v hájku vedle biotopu ZŠ Ležáků.
„Jedná se o bludné kameny z vrchní vrsty, co se zde těží a každý váží 600 až 700 kilogramů", uvedl Milan Boháč, ředitel společnosti Lom Matula Hlinsko, a.s., ze které kameny pochází.
„Projekt hlineckých kamínkovníků jsme připravovali od začátku letošního roku, abychom se připojili k fenoménu malovaných kamínků. Za přípravu a realizaci kamínkovníků bych chtěl poděkovat místostarostovi Petru Svobodovi a paní Petře Pliskové, vedoucí Turistického informačního centra Hlinsko. Od kamínkovníků očekáváme, že by mohly motivovat lidi se více pohybovat v přírodě a podpořit činnost, u které se budou moci odreagovat. Bude zajímavé na sociálních sítích sledovat, kam až malované kamínky z Hlinska doputují," sdělil Miroslav Krčil, starosta města Hlinska.
Hlinsko kamínky Kamínkovník Malované kamínky