V sobotu se v Zemi Keltů opět koná Železný Kelt!

„Oppidum je obleženo. Kultisté jsou rozprášeni. Ti, co nebyli zneškodněni, se rozutekli do okolí a jsou postupně odchytáváni. Ovšem tím hrozba nekončí. Kultisté, kteří likvidovali dva roky zpět božstva, nebyli najati nikým jiným, než samotným Římem. Ani jste se nestihli vzpamatovat z bojů s nimi, už se nedaleko usídlil celý římský obléhací tábor. Je tedy načase si získat zpět přízeň bohů, vrátit zpět boha kultisty zlikvidovaného a vydat se do boje s Římany!“ Takto začíná průvodní příběh uvádějící do kontextu závodníky chystající se na letošní (ne)závod Železný Kelt, jenž se koná 22. února v Zemi Keltů v Nasavrkách. Centrem dění bude opět skanzen v Zemi Keltů, kde (ne)závod začíná i končí, ale trasa účastníky zavede i do dalších malebných koutů Železných hor.

Letošní ročník, v pořadí už šestý, příběhově navazuje na předchozí dva ročníky, letos se chystá tedy vyvrcholení zápletky. Co na závodníky čeká za disciplíny? „Tou největší výzvou je samozřejmě ujít samotnou trasu, která má buď 25 nebo 35 kilometrů. Trasu totiž závodníci neznají dopředu, postupně její další části hledají pomocí plnění úkolů, které jsou na trase rozmístěné. Za splněné úkoly a správně vyluštěné hádanky kromě nápovědy dalšího směru závodníci sbírají body, jež se jim pak sečtou s body získanými za čas, ze který (ne)závod zvládnou ujít,“ vysvětluje princip (ne)závodu hlavní organizátor Marek H.

Čím je Železný Kelt specifický? Kromě toho, že úkoly rozmístěné po celé délce trasy jsou inspirované disciplínami potřebnými k přežití v dávné minulosti, je Železný Kelt znám i tím, že závodníci mohou absolvovat (ne)závod v dobovém kostýmu – ideálně keltském. Akceptovány jsou ale i kostýmy inspirované například antikou, raným středověkem či vikingy. „Chceme, aby si závodníci vyzkoušeli, jak pohodlné či naopak nepohodlné bylo cestování v minulosti, kdy oděv neměl takové vlastnosti, jako má dnešní treková móda. Obléknout se tak, aby bylo člověku teplo, znamenalo několik kilo oděvu navíc. Někteří to berou opravdu poctivě a celý závod jdou v kožených krpcích a nesou si s sebou i dobové vybavení včetně replik zbraní, to už jsou ale opravdoví odvážlivci,“ doplňuje pořadatelka Kristýna P.

A proč (ne)závod? „Ačkoliv máme mezi závodníky i orientační běžce a Železný Kelt je svou podstatou vlastně orientační závod, důrazně nedoporučujeme běh. Součástí (ne)závodu jsou totiž i úkoly po cestě, na které člověk musí dávat pozor, důkladně se rozhlížet, koukat kolem sebe, aby nepřehlédl něco důležitého, jako je třeba odbočka, o níž se zmiňuje textík nápovědy. Měli jsme v jednom z minulých ročníků běžce, který se kvůli nepozornosti ztratil a závod nedokončil,“ vysvětluje Kristýna.

Každý rok mívá závod okolo 60-70 závodníků, letos se pomalu blíží k osmdesátce, z toho polovina se účastní pravidelně. Organizaci zajišťuje okolo 30 dobrovolníků, kteří obsluhují jednotlivá stanoviště a starají se o hladký průběh akce. Po závodě následuje zábava, kdy si při živé hudbě závodníci a organizátoři společně sdělují dojmy, probírají zážitky z uběhlého dne a samozřejmě dojde i na vyhlášení výsledků.

A na jaké disciplíny se účastníci mohou těšit? „To samozřejmě neprozradíme, ale určitě se lidé procvičí v některých dobových bojových disciplínách a zkrátka nepřijde ani jejich schopnost rychlého rozhodování a důvtipu,“ uzavírá se smíchem Marek.

A přestože primárně nejde o to vyhrát, je totiž odvážné to jenom zkusit a přemoci v první řadě sám sebe, čekají na ty nejlepší i hezké odměny.

Skanzen bude v čase 10:00 - 16:00 otevřen i pro veřejnost. Vstupenky budou k zakoupení v hostinci U Dubového Kelta a prohlídky jsou individuální, bez průvodce. Služby průvodce jsou možné po předchozí telefonické domluvě. Kontakty naleznete na www.zemekeltu.cz.

 

 

 

 

 

Foto: Stanislav Bičan

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.