Vodné a stočné 2023: Chrudimské vodárny zdraží na 105,60 Kč za kubík

Žádný dramatický cenový nárůst v řádu desítek procent se u vodného a stočného na Hlinecku a Chrudimsku v roce 2023 konat nebude. Cena za metr krychlový kvalitní a bezpečné pitné vody se změní v řádech korun na konečnou cenu 105,60 Kč za kubík. Ve srovnání se skokovým růstem cen energií, plynu, dalšího zboží a služeb se jedná o stabilní vývoj. Dosáhnout se tohoto výsledku podařilo společným úsilím vlastníka a provozovatele vodohospodářské infrastruktury.

„Se zástupci provozovatele se nám podařilo vyjednat celkový růst ceny vodného a stočného pro rok 2023 o cca 7,3 % v jednosložkovém vyjádření, což je výrazně pod inflací roku 2022, i pod předpokládanou výši inflace pro rok 2023. Cena pohyblivé složky za pitnou vodu se pro odběratele mění o 8,3 % (to je o 4,02 Kč/m3), v případě stočného je to rovněž o 8,3 %, což představuje částku 4,02 Kč/m3, všechny ceny jsou uvedeny s DPH 10 %," uvádí předsedkyně představenstva společnosti Vodovody a kanalizace Chrudim Veronika Pešinová.

Cena za vodné a stočné bude i v roce 2023 dvousložková. Po 1. lednu 2023 zůstane nezměněna pevná složka vodného a stočného u všech odběratelů. Tam, kde je instalován nejběžnější typ domovního vodoměru s průtokem do 2,5 m3 za hodinu zůstává u vodného tato cena na úrovni 805,20 Kč/rok, u stočného na úrovni 844,80 Kč/rok, vždy včetně DPH 10 %.

„Vyjednávání o výši vodného a stočného pro rok 2023 mezi společnostmi VAK Chrudim a VS Chrudim byla oboustranně odpovědná a korektní. V úvahu bylo nutné vzít řadu skutečností. Meziročně došlo ke zdražování vstupních surovin, zvyšují se ceny chemikálií používané při čištění vody surové i odpadní. Na růst cen energií se již reagovalo změnou cen od 1. 6. 2022. Nejistá však zůstává především otázka budoucích cen pohonných hmot a stavebních prací," vysvětluje předseda představenstva Vodárenské společnosti Chrudim Roman Pešek.

Pozitivním faktorem zejména pro stanovení ceny vodného na rok 2023, byl růst spotřeby vody a růst počtu připojených obcí i individuálních vlastníků nemovitostí na kanalizační sítě.

„Do jednání o ceně vody jsme i v letošním roce vstupovali s cílem udržet přijatelnou cenu pro spotřebitele a dosáhnout zvýšení nájemného za vodárenskou infrastrukturu. Byli jsme si vědomi všech negativních vnějších vlivů, ale současně jsme chtěli hledat cestu, jak dosáhnout rozumného dopadu na občany. Výsledek hodnotím pozitivně," doplňuje předsedkyně představenstva společnosti VAK Chrudim Veronika Pešinová.

vodné a stočné Hlinsko VS Chrudim VaK Chrudim

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.