V Česku začnou za několik hodin volby, ve kterých se bude rozhodovat o budoucím vedení krajů a v některých částech republiky také o složení Senátu Parlamentu ČR. Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14:00 hodin a hlasovat bude možné až do 22:00 hodin. V sobotu se místnosti otevřou v 8:00 hodin a budou pro voliče k dispozici do 14:00 hodin. V krajských volbách v Pardubickém kraji kandiduje dvanáct subjektů, o post senátora v obvodu Chrudim se utká pět kandidátů.
Krajský úřad v Pardubicích zaregistroval dvanáct kandidátních listin pro volby do krajského zastupitelstva, před čtyřmi lety se přihlásilo osmnáct kandidátek. Kandidátku 3PK – Pro prosperující Pardubický kraj vede hejtman Martin Netolický (SOCDEM) a za uskupení kandiduje také Miroslav Krčil, radní Pardubického kraje a starosta Hlinska. Společnou kandidátku ODS a TOP 09 vede krajský radní Ladislav Valtr (ODS). Lídrem hnutí ANO je sportovní manažer Dynamo Pardubice Dušan Salfický. Koalice pro Pardubický kraj, zahrnující KDU-ČSL, SNK Evropští demokraté a Nestraníky, postavilo do čela krajského radního Pavla Šotolu. Piráty opět vede krajský zastupitel a radní Chrudimi Daniel Lebduška, STAN reprezentuje náměstkyně hejtmana Michaela Matoušková. Demokratickou stranu zelených – Za práva zvířat vede Jana Johanidesová, Naše Pardubice Filip Sedlák, Referendum Hlas Lidu Julius Gergö, SPD s Trikolorou a PRO Marcel Dlask, Stačilo! Jan Foldyna a Švýcarská demokracie Miroslav Zich.
V senátních volbách v obvodu Chrudim se o post senátora utká pět kandidátů. První kolo voleb do třetiny Senátu proběhne spolu s krajskými volbami, případné druhé kolo pak o týden později. Mezi kandidáty jsou starosta Hlinska a krajský radní Miroslav Krčil (nezávislý), nominovaný koalicí 3PK – Pro prosperující Pardubický kraj, za ODS současný senátor Jan Tecl, kterého podporují i TOP 09 a KDU-ČSL, hnutí ANO reprezentuje místostarosta Havlíčkova Brodu Vladimír Slávka, SPD pak Milana Chaloupeckého. Posledním kandidátem je bývalý chrudimský místostarosta Roman Málek nominovaný Liberálně ekologickou stranou.
Hlasovací lístky byly distribuovány všem zletilým občanům do poštovních schránek, volební lístky jsou také k dispozici na vyžádání ve volební místnosti. Každý politický subjekt, kandidující v krajských volbách, má svůj vlastní volební lístek. Volič může zvolit celou stranu, případně kroužkovat, čímž volič dává preferenční hlasy. Udělit hlasy je možné pouze třem kandidátům na jedné kandidátce. Není možné kroužkovat jednotlivé kandidáty napříč různým politickým subjektům. Do obálky je povoleno vložit vždy jeden volební lístek. V případě vložení více volebních lístků nebude hlas počítán. V senátních volbách se dá hlas vybranému kandidátovi tak, že se hlasovací lístek s jeho jménem vloží do úřední obálky. Hlasovací lístky pro krajské a senátní volby se od sebe odlišují barevně a je třeba je vložit do správné úřední obálky, které volič obdrží až ve volební místnosti.