Závodní oddíl Ski klubu Hlinsko hodnotí sezónu
Profilovka
01. 05. 2023.
visibility 1190

Po vynikajících výsledcích našeho malého týmu v předchozích letech si naši závodníci troufají na nejtěžší domácí i zahraniční soutěže v obřím slalomu, slalomu, skicrossu, kombi race, ale dokonce i v super G. My nejenže dokážeme konkurovat největším oddílům z Krkonoš, Beskyd, Jeseníků a dalších hor, ale častokrát jim nedáme příležitost pobrat očekávaná první místa.

O to se tuto zimu nejvíce postarala naše předžákyně Ema Bártová, která v Čechách odjela 17 závodů v obřím slalomu, z nich byla 15x první a 2x druhá. Zajistila si tak celkové prvenstvíPoháru Orlických hor, Kästle Cupu a hlavně Madeja Cupu, letos nejobsazovanějším pohárovém závodě pro kategorie přípravka a předžactvo, kam pravidelně jezdily děti z celé ČR.

Její bratr Vít Bárta měl 12x zlato, 6x stříbro a 1x bronz a získal prvenství v Poháru Orlických hor, v Kästle Cupu, v JMLP (Jihomoravském lyžařském poháru) a dvojku v Madeja Cupu. Oba slavili úspěchy a pódiová umístění i na čtyřech závodech v Rakousku, mimo jiné na největším evropském závodě pro děti a mládež Int. Kidstrophy v Zauchensee, kde se Ema v evropském měřítku dostala na čtvrté místo, na ostatních závodech sbírali cenné kovy jako v Čechách.

Ondřej Poslušný už druhým rokem patří do kategorie mladších žáků, kde na UKZ, RKZ a závodech MČR jezdí většinu výše zmíněných alpských disciplín. Startovní pole je nezřídka až stočlenné. Z 25 závodů se vešel 11x do první desítky. Na zimní Olympiádě dětí a mládeže ve Špindlerově Mlýně Ondřej uspěl na 6. a 8. místě.  Na Mistrovství České republiky ve slalomu byl 7. a v superobřím slalomu 13. Těmito výsledky se jasně zapsal mezi nejlepší české lyžaře ročníků narození 2009-2010.

Laura Stýblová a Vanesa Urbánková letos také zažily atmosféru dětských olympijských her, Vanesa si navíc vyjela celkové druhé místo v Kästle Cupu, třetí místo v JMLP a šesté v Poháru OH.

Ester Štulíkové se také dařilo, v Poháru OH a Kästle Cupu byla celkově druhá, v JMLP první, v Madeja Cupu devátá a v Head Cupu 21. Hned po Ondrovi má nejvíce odjetých českých závodů.

Lucka, Simona a trenér David Kopecký se pravidelně umísťovali na předních příčkách, v Kästle Cupu celkově Simona 2., Lucie 3., David 2., v JMLP Lucka 3., Simona 4. a David 3. Velkou zkušeností byly FIS závody a Mezinárodní mistrovství ČR ve Špindlerově Mlýně, kde holky jely závod proti nejen české dospělé elitě a poměřily se tak s profesionálními lyžařkami jezdícími i po závodech Světového poháru. Na MMČR se konaly závody v obřím slalomu (Lucka 24., Simona 32.), slalomu speciál (Lucka 28., Simona DNF) a ve vyřazovacím paralelním obřím slalomu, ve kterém se Lucka probojovala do osmifinále a byla hodnocená jako 9. a Simona obsadila místo 17. Všechny závody se jely na černé FIS sjezdovce ve Svatém Petru.

Josefína Mrkvičková a Tereza Havlíková navštěvovaly pravidelně Jihomoravský pohár a Kästle Cup, Josefína v nich byla celkově 3. a 5., Tereza 4. a 2. S méně odjetými závody ještě Tomáš Holeček celkově 7. a 2., Martin Hudeček 7. a 6., Martina Holečková skončila po odjetí dvou závodů v Kästle Cupu na celkovém 9. místě. Tadeáš a Dorota Sobotkovi odjeli po jednom závodě Kästle Cup.  Naší novou posilou je čerstvě čtyřletý Honzík Šally.

Tyto velmi dobré výsledky jsou důsledkem pilné přípravy našich sportovců ve věku od 4 do 20 let během podzimních suchých tréninků, říjnového lyžařského soustředění na ledovci Hintertux, největší podíl na úspěších má 32 tréninků obřího slalomu, slalomu a paralelního slalomu na sjezdovce v Hlinsku pod vedením trenéra Davida Kopeckého. Mnoho dětí trénuje techniku i v dalších dnech a na jiných kopcích v Čechách a v zahraničí. Před zimní sezónou proběhlo v okolních krajích devět závodů v suchém slalomu a přespolních bězích. V zimě náš oddíl pořádal školní závod pro Mikroregion Hlinecko s rekordní účastí 167 dětí a jeden závod Kästle Cupu. Populárním závodem je vždy vyřazovací teamový paralelní obří slalom ve Velkém Meziříčí, v březnu na tamním Fajtově kopci získal první místo náš čtyřčlenný tým ve složení Vít Bárta, Ema Bártová, Vanesa Urbánková a Lucie Kopecká. Závod 23 teamů byl napínavý až do úplného konce.

Tečkou za sezónou by mělo být Velikonoční vajíčko na Pradědu, který je stále zasypán obrovským množstvím sněhu.

Ondřej Poslušný ještě jel v polovině dubna dva závody v obřím slalomu ve švýcarském Samnaun.

Děti z našeho oddílu vyhrály za sezónu desítky pohárů, medailí, diplomů, velké množství cen, poukázek do sportovních obchodů a několik párů lyží. Ale hlavně zažily spousty veselých okamžiků na čerstvém vzduchu. Lyžování baví!